Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyVeřejné generální zkoušky ve Vesmíru

Veřejné generální zkoušky ve Vesmíru

25. 1. 23

Pro mimořádný zájem zpřístupní Janáčkova filharmonie Ostrava veřejnosti své generální zkoušky. Dosud to nebylo možné, protože se ve Vesmíru realizovaly dílčí úpravy a hledal se ideální provozní formát. První je na programu 26. ledna od 10 hodin dopoledne. Zájemci tak mohou vidět orchestr s dirigentem a sólisty ještě před večerním koncertem.

„Mladí sólisté, které každoročně vybíráme na naší interpretační soutěži, si sami volí skladbu, kterou chtějí s velkým symfonickým orchestrem přednést. Koncert vycházejících hvězd je zároveň první, u kterého zpřístupníme generální zkoušku veřejnosti. Stejnou možnost potom nabízíme i u vyprodané Dvořákovy Osmé nebo Čajkovského Patetické, kdy generálka zůstává jedinou možností, jak se na náš koncert dostat. Těší nás, že je o ně takový zájem, a že máme ještě další příležitost, jak posluchačům zážitek umožnit. Znovu se ale potvrzuje, že poptávka posluchačů roste, a že bychom bez problémů vyprodávali i větší sál,“ uvedl ředitel JFO Jan Žemla.

Další termíny veřejných generálních zkoušek jsou na programu v rámci symfonického cyklu u koncertů A4 – Wagner a jeho jediná symfonie a A5 – Dvořákovy Osmé, dále u B3 – Čajkovského Patetické, a také u prvních tří termínů z Cyklu E. V případě vyprodaných koncertů tak jde už o jedinou možnost, jak si Janáčkovu filharmonii v sále poslechnout.   

 Jednotné vstupné je 100 korun, kapacita je připravena až pro 150 zájemců. Generálky jsou vhodné například pro střední školy nebo pro každého, kdo chce nahlédnout do tvůrčí dílny JFO.  Jejich začátek je stanoven vždy na 10. hodinu ve Vesmíru.  Náplň zkoušky sice odpovídá večernímu programu, může se ale i v něčem lišit. Například civilním oblečením hudebníků, komunikací dirigenta s orchestrem, ale také pořadím a provedením skladeb. Mohou zaznít v jiném uspořádání, než je avizováno nebo pouze jejich části.

Vstupekny na veřejné generální zkoušky lze zakoupit buď online a nebo na našem prodejním místě Janáček point.