Janáčkova filharmonie OstravaA/Symfonický cyklusA4 Wagner a jeho jediná symfonie

02. 03. 2023
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 300 Kč

A4 Wagner a jeho jediná symfonie

Wagner – tvůrce velkých epických tříhodinových oper se zde ukáže v poněkud jiném světle – zazní jeho jediná dokončená symfonie – Symfonie C dur.

 

Carl Maria von Weber
Čarostřelec, předehra J.227

Richard Strauss
Potpourri, předehra k opeře Mlčenlivá žena op. 80 (TrV 265)

Richard Strauss
Duet-Concertino F dur pro klarinet a fagot TrV 293

Richard Wagner
Symfonie C dur WWV 29

 

Johannes Schittler – klarinet
Jan Hudeček – fagot
Janáčkova filharmonie Ostrava
Robert Jindra – dirigent

 

Duet-Concertino, další kus, který orchestr zahraje, zkomponoval Strauss už po válce ve Švýcarsku, kde našel krátkodobé útočiště. Premiéru přenášelo rádio. Autor na koncert nepřišel, ale ve svém deníku si poznamenal, že poslouchal alespoň rozhlasové vysílání. Strauss koncert věnoval svému příteli Hugovi Burghauserovi a napsal mu: „Tančící princeznu vyděsí groteskní medvědovo laškování, který ji napodobuje. Nakonec si ji zvíře získá a tančí s ním, načež se promění v prince. Nakonec se tedy i vy proměníte v prince a budete žít šťastně až do smrti…“

Závěr večera bude patřit Wagnerově Symfonii C dur. Tvůrce velkých epických tříhodinových oper se zde ukáže v poněkud jiném světle – jediná jeho dokončená symfonie patří k jeho raným dílům.

Nenechte si ujít

B4 Jarní koncert

Brahmsův Dvojkoncert pro housle a violoncello je psaný právě pro tyto dva nástroje. Koncert představí houslistku A. Conunovou a violoncellistu I. Vardaiho. V závěru večera zazní také Schumannova první symfonie.

30. 03. 2023
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 300 Kč

A5 Dvořákova Osmá

Antonína Dvořáka po premiéře Symfonie č. 8 v Londýně označili za „jediného z žijících skladatelů, který může být oprávněně nazýván Beethovenovým nástupcem“. Zazní také Prokofjev v podání Sergeie Babayana.

13. 04. 2023
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 300 Kč

M3 Závěrečný koncert

Závěr 69. koncertní sezóny Janáčkovy filharmonie bude patřit Osmé symfonii od Franze Schuberta a kantátě Dido Jana Nováka. Orchestr povede
dirigent Andrey Boreyko.

 

18. 05. 2023
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 320 Kč