fbpx

Profil orchestru

Šéfdirigent Vasilij Sinajskij, hlavní hostující dirigent Petr Popelka, rezidenční sólista Lukáš Vondráček – to jsou stěžejní jména, na která sází JFO i v sezóně 2021/2022. Ostravský orchestr je žádaným a úspěšným tělesem, se kterým pravidelně spolupracují dirigenti jako Christian Arming či Daniel Raiskin. V nedávné minulosti s JFO při společném vystoupení zpívali Anna Netrebko či Jonas Kaufmann, taktovku drželi Antoni Wit nebo Michail Jurowski.

Renomé JFO zajišťuje zejména stovka „domácích“ prvotřídních hudebníků. Orchestr vyniká jedinečnou měkkostí smyčců a ostrým zvukem žesťové sekce. Za standardních podmínek ročně odehraje pro domovské publikum přes padesát koncertů. Pravidelně je zván k účinkování na domácích i zahraničních festivalech a turné (v posledních letech to byl např. New York, Soul, Paříž, Peking, Mnichov, Čína, Německo, Španělsko, Itálie, Švýcarsko nebo Polsko). 

V repertoáru JFO pochopitelně nechybí Leoš Janáček, jehož jméno orchestr s hrdostí nese, Antonín Dvořák a další čeští skladatelé. Nahrávky JFO vyšly na hudebních nosičích u mnoha prestižních nahrávacích společností, orchestr vytvořil hudbu k několika filmům, spolupracuje s populárními českými hudebníky, například s Tomášem Klusem nebo Vojtěchem Dykem. Pozornost je soustředěna i na vzdělávací cykly pro mládež, seniory či výchovu nadaných sólistů a dirigentů, kteří dostávají možnost vystupovat s orchestrem v samostatné koncertní řadě.

JFO navazuje na tradici ostravského rozhlasového orchestru, který byl založen v dobách, kdy město navštěvovaly takové osobnosti jako Paul Hindemith, Sergej Prokofjev a Igor Stravinskij. Symfonický orchestr byl pak založen v roce 1954. Velmi rychle si vybudoval pevnou pozici na domácí scéně a začal koncertovat i za hranicemi. Spolupracovali s ním například Václav Neumann, Karel Ančerl, Charles Mackerras, Plácido Domingo, José Carreras, Diana Ross, Rudolf Firkušný či Svjatoslav Richter.

Domovskou scénou JFO je Dům kultury města Ostravy. Zdejší prostory vystavěné na přelomu padesátých a šedesátých let 20. století nikdy neměly sloužit koncertním účelům a nárokům soudobého publika už navíc ani nestačí. Město Ostrava proto rozhodlo o výstavbě nového koncertního sálu, která bude zahájena v roce 2023. Autorem návrhu, který spojí stávající budovu domu kultury s moderním koncertním prostorem, je architektonické studio Steven Holl Architects z New Yorku ve spolupráci s pražským studiem Architecture Acts. Zásadní změnu pro orchestr i obecenstvo slibuje také akustika sálu navržená studiem Nagata Acoustics.