01. 07. 2021
19:00 hod.
Opava, kostel sv. Václava
od 300 Kč

1. abonentní koncert

Přečtěte si, prosím, aktuální podmínky platné pro vstup na koncert.

Honeggerovo Letní pastorale, Beethovenova „Pastorální“ symfonie nebo Šostakovičův Koncert pro klavír a orchestr v podání klavíristy Federica Colliho pod taktovkou Petra Popelky.

 

Arthur Honegger
Letní pastorale H 31

Dmitrij Šostakovič
Koncert pro klavír a orchestr č. 2 op. 102

Ludwig van Beethoven
Symfonie č. 6 F dur “Pastorální” op. 68

 

Federico Colli – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Petr Popelka – dirigent

 

Byl to skladatel Darius Milhaud, kdo Honeggera roku 1920 přivedl spolu s dalšími čtyřmi přáteli do svého pařížského bytu, aby zde uspořádali koncert. Mezi hosty byl i kritik Henri Collet, který poté nadšeně napsal, že „Pařížská šestka“ je nová „Mocná hrstka“, čímž odkazoval na alianci ruských skladatelů. Tato značka přinesla komponistům spoustu zakázek. Honegger byl tak zaneprázdněn, že se v létě 1920 rozhodl „utéct“ do švýcarských Alp. Tamní pobyt vyústil v pozoruhodnou orchestrální skladbu Letní pastorale. Již v okamžiku premiéry v roce 1921 v Paříži bylo dílo přijato s nadšením.

Klavírní koncert č. 2 napsal Šostakovič v roce 1957 jako dárek pro svého devatenáctiletého syna Maxima. Šostakovič do hudby zjevně vložil nejrůznější rodinné odkazy – vtipy, kterým rozuměli jen on a jeho syn. Skladba je okouzlující, hravá a zábavná a je v ostrém kontrastu s autorovými závažnějšími, úzkostmi naplněnými pracemi, pro které byl vysmíván kritikou. 

Beethoven se podle nejbližších přátel nejlépe cítil na venkově, kde mohl podnikat dlouhé procházky. A to je přesně ten muž, který je zachycen v jeho idylicky prosté Symfonii č. 6. Názvy jednotlivých vět nesou upřesnění toho, co hudba znázorňuje: 1. Probuzení radostných pocitů při příjezdu na venkov, 2. Scéna u potoka, 3. Veselé shromáždění venkovanů, 4. Nečas a bouře, 5. Zpěv pastýřů. Šťastné a vděčné pocity po bouři.

Koncert probíhá ve spolupráci s Opavskou kulturní organizací a za finanční podpory Moravskoslezského kraje a statutárního města Opavy.

Záštitu nad cyklem abonentních koncertů Janáčkovy filharmonie převzal primátor statutárního města Opavy Ing. Tomáš Navrátil. 

Nenechte si ujít

Mladé talenty s JFO

K jednotlivým pultům vedle sebe již posedmé usednou členové Janáčkovy filharmonie společně s talentovanými studenty ZUŠ. 

25. 08. 2021
18:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 160 Kč
Zobrazit detail

2. abonentní koncert

Na Rautavaarův Epitaf pro Bélu Bartóka naváže Béla Bártok jako autor další skladby – jeho Koncert pro klavír a orchestr zazní v podání Lukáše Vondráčka.

31. 08. 2021
19:00 hod.
Opava, kostel sv. Václava
od 300 Kč

3. abonentní koncert

Vaňhalovy symfonie byly v době svého vzniku řazeny mezi nejlepší symfonické skladby. Koncert Es dur, je jedním ze základních pilířů trumpetové literatury.

13. 10. 2021
19:00 hod.
Opava, kostel sv. Václava
od 300 Kč