31. 08. 2021
19:00 hod.
Opava, kostel sv. Václava
od 300 Kč

2. abonentní koncert

Na Rautavaarův Epitaf pro Bélu Bartóka naváže Béla Bártok jako autor další skladby – jeho Koncert pro klavír a orchestr zazní v podání Lukáše Vondráčka.

 

Einojuhani Rautavaara
Epitaf pro Bélu Bartóka

Béla Bartók
Koncert pro klavír a orchestr č. 3 E dur Sz 119, BB 127

Joseph Haydn
Symfonie č. 104 D dur Hob 1:104

 

Lukáš Vondráček – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Gábor Káli – dirigent

 

Bartók, trpící leukémií, pracoval v posledních měsících života v roce 1945 na svém Třetím klavírním koncertě. Smrt ho zastihla s nedokončenou partiturou, a tak posledních 17 taktů koncertu dokomponoval jeho přítel a žák Tibor Serly. Koncert měl premiéru v únoru 1946 ve Filadelfii s klavíristou Györgym Sándorem, rovněž Bartókovým přítelem. Bartók koncert komponoval jako dar k narozeninám manželky, koncertní klavíristky Ditty Pásztory. Ačkoliv jej skládal s vědomím blížící se smrti, v tomto elegantním, neoklasicistním díle nenajdeme tragiku a zoufalství, ale spíše nostalgii a lásku. 

Haydnova Symfonie č. 104 z roku 1795 je poslední autorovou symfonií a navíc i poslední z dvanácti symfonií, zkomponovaných na objednávku v Londýně. Skladatel si byl vědom mezinárodního vkusu tamního publika a chtěl překvapit něčím novým. A skutečně – tzv. londýnské symfonie, jsou vrcholem nejen Haydnovy symfonické tvorby, ale vývoje žánru vůbec. Premiéra byla nadmíru úspěšná. Haydn si do deníku napsal: „Celá společnost byla naprosto potěšena a já také. Vydělal jsem dnes večer 4 000 zlatých: taková věc je možná jen v Anglii.“ Při současné ceně stříbra, z něhož se mince razily, by to bylo přibližně 600 tisíc korun.

Koncert probíhá ve spolupráci s Opavskou kulturní organizací a za finanční podpory Moravskoslezského kraje a statutárního města Opavy.

Záštitu nad cyklem abonentních koncertů Janáčkovy filharmonie převzal primátor statutárního města Opavy Ing. Tomáš Navrátil. 

Nenechte si ujít

A1 Zahajovací koncert

Soudobá česká hudba mladé skladatelky Soni Vetché a o sto let dříve zkomponovaná Shéhérezáda M. Ravela. Generální zkouška není veřejná.

07. 10. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy

3. abonentní koncert

Vaňhalovy symfonie byly v době svého vzniku řazeny mezi nejlepší symfonické skladby. Koncert Es dur, je jedním ze základních pilířů trumpetové literatury.

13. 10. 2021
19:00 hod.
Opava, kostel sv. Václava
od 300 Kč

R1 Paul Lewis

Brit Paul Lewis patří k nejrespektovanějším pianistům své generace a nejen v jeho zemi jej kritici i posluchači zbožňují.

25. 10. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 200 Kč