13. 10. 2021
19:00 hod.
Opava, kostel sv. Václava
od 300 Kč

3. abonentní koncert

Koncert zrušen
Postup pro vracení vstupenek naleznete zde

Vaňhalovy symfonie byly v době svého vzniku řazeny mezi nejlepší symfonické skladby. Uváděl je i jeho slavný kolega Haydn. My však vyslechneme Koncert Es dur, který je jedním ze základních pilířů trumpetové literatury. Sólového partu se ujme Lucienne Renaudin Vary.

 

Jan Křtitel Vaňhal
Symfonie A dur

Joseph Haydn
Koncert pro trubku a orchestr Es dur Hob. VIIe/1

Wolfgang Amadeus Mozart
Symfonie č. 41 C dur “Jupiter” K 551

 

Lucienne Renaudin Vary – trubka
Janáčkova filharmonie Ostrava
Vojtěch Spurný – dirigent

 

Vaňhalovy symfonie byly v době svého vzniku řazeny mezi nejlepší symfonické skladby, tiskem vycházely u nakladatelství v Paříži, Londýně, Vídni, Amsterdamu či Berlíně. Proslulost skladatele českého původu sahala až do Ameriky. Jeho symfonie uváděl i jeho slavný kolega a současník Joseph Haydn, jehož skladba bude následovat.

Haydnův Koncert Es dur z roku 1796 je jedním ze základních pilířů trumpetové literatury. Byl kuriozitou, protože byl napsán pro trubku s klapkami. S tímto nástrojem začal experimentovat Haydnův přítel trumpetista Anton Weidinger a skladatel se nechal strhnout přítelovým nadšením.

Symfonii C dur „Jupiter“ zkomponoval Mozart v roce 1788 ve Vídni. Autorem přízviska „Jupiter“, symbolizujícího monumentalitu symfonie, je pravděpodobně londýnský houslista a hudební podnikatel J. P. Salomon. Symfonie „Jupiter“ snad nejlépe dokládá mistrovství Mozarta a potvrzuje jeho přední místo mezi nejvýznamnějšími skladateli.

Koncert probíhá ve spolupráci s Opavskou kulturní organizací a za finanční podpory Moravskoslezského kraje a statutárního města Opavy.

Záštitu nad cyklem abonentních koncertů Janáčkovy filharmonie převzal primátor statutárního města Opavy Ing. Tomáš Navrátil. 

Nenechte si ujít

B1 Diriguje Christian Arming

Orchestr, který zahraje díla Wagnera, Schumanna a Martinů, bude řídit Christian Arming. Ten se stal v roce 1996, kdy mu bylo pouhých 25 let, šéfdirigentem JFO.

11. 11. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

G1 Brzobohatý s JFO

Ondřej G. Brzobohatý je hudebník, skladatel, textař, aranžér a herec. Kouzlu hudby propadl především díky filmové hudbě, které se odjakživa toužil věnovat.

16. 11. 2021
19:00 hod.
Gong, Dolní Vítkovice
od 700 Kč

C1 Mozartova Velká symfonie

Kolem symfonie panuje spousta  dohadů, ale ty vůbec nejsou podstatné pro pochopení velikosti Mozartova skladatelského umění.

25. 11. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč