Janáčkova filharmonie OstravaKoncerty3. abonentní koncert v Opavě

29. 08. 2023
19:00 hod.
Opava, kostel sv. Václava
od 450 Kč

3. abonentní koncert v Opavě

Sólových partů netradičního Mozartova díla – Sinfonia concertante – se zhostí přední český houslista Jiří Vodička a violista Jakub Fišer. Janáčkovu filharmonii povede její šéfdirigent Vassily Sinaisky.

 

Gioacchino Antonio Rossini
Hedvábný žebřík, předehra k opeře

Arnold Schönberg
Zjasněná noc op. 4

Wolfgang Amadeus Mozart
Sinfonia concertante pro housle, violu a orchestr Es dur KV 364

 

Jiří Vodička – housle
Jakub Fišer – viola
Janáčkova filharmonie Ostrava
Vassily Sinaisky – šéfdirigent JFO

 

Opery Gioacchina Rossiniho plnily v první polovině 19. století auditoria předních operních domů. Ranou jednoaktovou komickou frašku Hedvábný žebřík zkomponoval v roce 1812, tedy ve svých dvaceti letech. Děj opery vrcholí za setmění, kdy nápadníci postupně šplhají po hedvábném žebříku do komnat svých milenek a milostný propletenec se postupně rozplétá. Dílo dnes žije v povědomí především díky své brilantní předehře.

V noci se odehrává i pozdně romantické dílo Zjasněná noc Arnolda Schönberga, které vzniklo podle stejnojmenné básně Richarda Dehmela. Odráží pocity ženy, která sděluje svému milenci, že čeká dítě s jiným. Dílo z roku 1899 svými proměnlivými harmoniemi pootvírá dveře nastupujícímu expresionismu. Při vídeňské premiéře v roce 1903 byla skladba vypískána, novátorské dílo si však postupně svou cestu k publiku našlo.

Za umělecký výstřelek je považována i Mozartova Sinfonia concertante z roku 1779. Skladba totiž stojí na rozhraní symfonie a koncertu. Sólových partů netradičního Mozartova díla se zhostí přední český houslista Jiří Vodička a violista Jakub Fišer.

Koncert probíhá za finanční podpory Moravskoslezského kraje a statutárního města Opavy. Abonentní cyklus symfonických koncertů JFO se koná pod záštitou primátora statutárního města Opavy Ing. Tomáše Navrátila.