Janáčkova filharmonie OstravaKoncertyA3 Stravinského Pták Ohnivák

20. 02. 2025
19:00 hod.
90 minut
120 volných míst
od 430 Kč

A3 Stravinského Pták Ohnivák

Bartókův Druhý houslový koncert zazní v podání světově vyhledávaného a oceňovaného houslisty Ilyi Gringoltse. Orchestr JFO pod taktovkou Andreye Boreyka zahraje také Stravinského hudební ztvárnění Ptáka Ohniváka.

 

Béla Bartók
Koncert pro housle a orchestr č. 2

Igor Stravinskij
Pták Ohnivák, suita z baletu

 

Ilya Gringolts – housle
Janáčkova filharmonie Ostrava
Andrey Boreyko – dirigent

 

Třetí koncert abonentního cyklu A uvede skladby dvou význačných osobností hudby první poloviny 20. století Bély Bartóka a Igora Stravinského. U kořenů kompoziční činnosti obou skladatelů stála lidová hudba, z níž oba čerpali inspiraci pro své avantgardní výboje. Zatímco před první světovou válkou lákal Bélu Bartóka symbolismus, pozdně romantická zvukomalba a impresionistická orchestrální paleta, od 20. let získala jeho díla díky bližšímu studiu maďarské a rumunské lidové hudby expresionistickou zkratkovitost, syrovost a intenzitu. Tyto rysy charakterizují také Bartókův Druhý houslový koncert z let 1937–1938. Toto přední dílo houslového repertoáru 20. století zazní v podání světově vyhledávaného a oceňovaného houslisty Ilyi Gringoltse.

Pařížská premiéra baletu Pták Ohnivák v roce 1910 přinesla dosud neznámému ruskému skladateli Igoru Stravinskému slávu a obdiv. Známou ruskou pohádku autor zpracoval pro baletní soubor Sergeje Ďagileva, s nímž spolupracoval i na dalších proslulých baletních kompozicích. Stravinského hudební ztvárnění Ptáka Ohniváka dodnes okouzluje orchestrální barvitostí a orientálním nádechem.

Koncert zazní pod taktovkou dirigenta Andreye Boreyka, který je pravidelným hostem JFO i dalších významných evropských a amerických orchestrů.

Nenechte si ujít

B3 Leila Josefowicz – housle

Vášnivé zaujetí pro soudobou hudbu a nadšení z provozování nových kompozic je charakteristickým rysem umění americké houslové virtuosky Leily Josefowicz. Ostravskému publiku se představí v houslovému koncertu „Concentric Paths“ soudobého britského skladatele Thomase Adèse.

13. 03. 2025
19:00 hod.
od 430 Kč
Zobrazit detail

A4 Beethovenova Pastorální

Jedno z nejprůzračnějších Beethovenových děl, v němž se odráží poezie venkovského života, provede JFO pod taktovkou temperamentního Domingo Hindoyana, který uchvátil ostravské publikum již před třemi lety.

10. 04. 2025
19:00 hod.
od 430 Kč
Zobrazit detail

B4 Závěrečný koncert

Japonsko-kanadská houslistka Karen Gomyo společně s JFO provede Koncert pro housle a orchestr Antonína Dvořáka – perlu české houslové literatury.

22. 05. 2025
19:00 hod.
od 430 Kč
Zobrazit detail