Janáčkova filharmonie OstravaKoncertyA4 Beethovenova Pastorální

10. 04. 2025
19:00 hod.
90 minut
87 volných míst
od 430 Kč

A4 Beethovenova Pastorální

Jedno z nejprůzračnějších Beethovenových děl, v němž se odráží poezie venkovského života, provede JFO pod taktovkou temperamentního Domingo Hindoyana, který uchvátil ostravské publikum již před třemi lety.

 

Ludwig van Beethoven
Symfonie č. 6 F dur op. 68 „Pastorální“

Jan Křtitel Jiří Neruda
Koncert pro trubku a orchestr Es dur

Christian Lindberg
Akbank Bunka pro trubku a komorní orchestr

 

Pacho Flores – trubka
Janáčkova filharmonie Ostrava
Domingo Hindoyan – dirigent

 

Venezuelský umělec Pacho Flores se řadí mezi přední trumpetisty současnosti. Ostravskému publiku se představí nejprve v klasicistním Koncertu pro trubku a orchestr českého skladatele Jana Křtitele Nerudy. Koncert byl psán původně pro lesní roh, kvůli náročnosti jej však dnes do programů zařazují spíše trumpetisté.

Následovat bude koncert Akban Bunka pro trubku a orchestr současného švédského skladatele a dirigenta Christiana Lindberga, který proslul jako světově nejuznávanější trombonový virtuos. Ve skladbě je možné zaslechnout inspiraci tureckou orientální hudbou, japonskou kulturou a jazzem.

V první polovině koncertu zazní „Pastorální“ symfonie Ludwiga van Beethovena. Dílo vznikalo sice paralelně s „Osudovou“, představuje ale naprosto odlišný inspirační myšlenkový svět. Nenalezneme zde stopu hrdinskosti, ani dramatického konfliktu. Programní Pastorální symfonie je jedním z nejprůzračnějších Beethovenových děl, v němž se odráží poezie venkovského života, ať už se jedná o zpěv ptáků, troubení pastýřů, rozbouřené přírodní živly nebo lidové tance.

Dirigentem koncertu bude venezuelsko-americký dirigent Domingo Hindoyan, šéfdirigent Královského symfonického orchestru v Liverpoolu, jehož temperamentním uměním bylo uchváceno ostravské publikum před třemi lety.

Nenechte si ujít

K4 Šaturová & Kozák – nokturno

Atmosféru noci, ať už probděnou v tajemné září měsíce a za svitu nekonečné hvězdné oblohy, nebo naplněnou tichým spánkem a láskyplnými sny, představí ve svém písňovém recitálu slovenská sopranistka Simona Šaturová a český klavírista Marek Kozák.

05. 05. 2025
19:00 hod.
od 250 Kč
Zobrazit detail

B4 Závěrečný koncert

Japonsko-kanadská houslistka Karen Gomyo společně s JFO provede Koncert pro housle a orchestr Antonína Dvořáka – perlu české houslové literatury.

22. 05. 2025
19:00 hod.
od 430 Kč
Zobrazit detail

P4 Závěrečný koncert II

Japonsko-kanadská houslistka Karen Gomyo společně s JFO provede Koncert pro housle a orchestr Antonína Dvořáka – perlu české houslové literatury.

23. 05. 2025
19:00 hod.
od 430 Kč
Zobrazit detail