fbpx


A4 Mahlerova Čtvrtá

04. 03. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

Nino Rota
Divertimento concertante pro kontrabas a orchestr

Gustav Mahler
Symfonie č. 4 G dur 

 

Martin Raška – kontrabas
Kateřina Kněžíková – soprán
Janáčkova filharmonie Ostrava
Domingo Hindoyan – dirigent

 

Nino Rota – Divertimento – stupnice, prstoklad, cvičení v palcové poloze. Původně mělo jít o pouhou didaktickou pomůcku pro studenty Petracchiho kontrabasové třídy na konzervatoři  v Bari. Pedagog se také jako první ujal její interpretace. Publikum ale nevyslechlo jen technické cvičení, nýbrž skladbu plnou hravosti i klidu, radosti i soustředěného zadumání.

Mahler svou Čtvrtou symfonii dokončil v roce 1900, následující rok na podzim bylo dílo premiérováno v Mnichově. Chlad? Neúspěch? Mnohem hůř. Nesrozumitelné dílo bez obsahu, napsala kritika. Jiný žurnalista dokonce usoudil, že autor si dělá z posluchačů legraci. V samém závěru roku však byla symfonie s úspěchem provedena v Berlíně. Svou novinku zde dirigoval přímo autor, zbytek programu řídil Richard Strauss. O dva roky později byla už skladba na programu abonentního cyklu Vídeňských filharmoniků.

Mahlerova Čtvrtá je odlehčenější než jeho předchozí symfonie. Orchestr je skromnější, chybí v něm například pozouny a tuba, ve vokální části je pak alt nahrazen sopránem. Základním hudebním motivem je píseň Nebeský život ze sbírky německých lidových a starých písní  Chlapcův kouzelný roh. Odkazuje k dětskému chápání nebe jako bezpečné věčnosti.

Nenechte si ujít

A5 Beethovenův Trojkoncert

„Skladba se třemi koncertujícími hlasy je cosi nového,“ byl si vědom Beethoven. První věta Trojkoncertu je nejrozsáhlejší větou jeho cyklických skladeb vůbec.

29. 04. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč
Zobrazit detail

B4 Čajkovského Patetická

Čajkovského Šestá symfonie je autorovým posledním dílem, které uvedl před publikem. Zemřel několik dní po premiéře. Světového ohlasu díla se už nedočkal.

08. 04. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč
Zobrazit detail

B5 Závěrečný koncert 

Poslední skladbou symfonických cyklů bude Sibeliova Sedmá symfonie, v níž je rozmanitosti dosaženo téměř neustále se měnícím tempem a tonálními kontrasty.

13. 05. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč
Zobrazit detail