04. 03. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 50 Kč

A4 Mahlerova Čtvrtá


Mahlerova Čtvrtá je odlehčenější než jeho předchozí symfonie. Orchestr však bude ještě skromnější, než si Mahler žádá, a to v důsledku dodržení potřebných rozestupů a všech aktuálních vládních opatření. Základním hudebním motivem je píseň Nebeský život ze sbírky německých lidových a starých písní Chlapcův kouzelný roh. Mahlerova Symfonie č. 4 G dur zazní pod taktovkou Tomáše Netopila a s Kateřinou Kněžíkovou v sólové roli. Sólistou Divertimenta concertante Nina Roty (jde o skladatele, který se proslavil především filmovou hudbou) bude Martin Raška, první kontrabasista Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Nino Rota
Divertimento concertante pro kontrabas a orchestr

Gustav Mahler
Symfonie č. 4 G dur 

 

Martin Raška – kontrabas
Kateřina Kněžíková – soprán
Janáčkova filharmonie Ostrava
Tomáš Netopil – dirigent

 

Nino Rota – Divertimento. Původně mělo jít o pouhou didaktickou pomůcku pro studenty Petracchiho kontrabasové třídy na konzervatoři v Bari. Nakonec však vzniklo dílo plné virtuozity i různých nálad. Díky mimořádné spolupráci Petracchiho a Roty je využito všech technických i zvukových možností kontrabasu. Kromě toho je celé dílo velkým dialogem mezi sólistou a orchestrem.

Mahler svou Čtvrtou symfonii dokončil v roce 1900, následující rok na podzim bylo dílo premiérováno v Mnichově. Chlad? Neúspěch? Mnohem hůř. Nesrozumitelné dílo bez obsahu, napsala kritika. Jiný žurnalista dokonce usoudil, že autor si dělá z posluchačů legraci. V samém závěru roku však byla symfonie s úspěchem provedena v Berlíně. Svou novinku zde dirigoval přímo autor, zbytek programu řídil Richard Strauss. O dva roky později byla už skladba na programu abonentního cyklu Vídeňských filharmoniků.

Mahlerova Čtvrtá je odlehčenější než jeho předchozí symfonie. Orchestr je skromnější, chybí v něm například pozouny a tuba, ve vokální části je pak alt nahrazen sopránem. Základním hudebním motivem je píseň Nebeský život ze sbírky německých lidových a starých písní  Chlapcův kouzelný roh. Odkazuje k dětskému chápání nebe jako bezpečné věčnosti.

Koncert probíhá za finanční podpory Moravskoslezského kraje a Ministerstva kultury ČR.

  

Nenechte si ujít

A5 Beethovenův Trojkoncert

Koncert můžete zhlédnout zde
Beethovenův Trojkoncert byl premiérován roku 1808 ve Vídni. Violoncellového partu se tehdy  ujal český rodák Antonín Kraft.

28. 04. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 50 Kč

B4 Bartók a Ravel v podání JFO

Koncert můžete zhlédnout zde
Rumunský dirigent Gabriel Bebeselea, pravidelný host JFO, koncert uvede Bartókovou klasikou ze své vlasti.

09. 04. 2021
19:00 hod.
Klub Alfa
od 50 Kč

B5 Závěrečný koncert 

Koncert můžete zhlédnout zde

Vyvrcholení 67. sezóny JFO. Dirigent Andrej Borejko posluchačům představí exkluzívní program.

13. 05. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 50 Kč