fbpx


B5 Závěrečný koncert 

13. 05. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

John Corigliano
Koncert pro housle a orchestr „The Red Violin“

Claude Debussy
Předehra k Faunovu odpoledni L. 86a

Jean Sibelius
Symfonie č. 7 C dur op. 105

 

Elina Vähälä – housle
Janáčkova filharmonie Ostrava
Robert Spano – dirigent

 

Na počátku je film s názvem Krvavé housle, který je inspirován legendárním nástrojem ze Stradivariho dílny zvaným “Red Mendelssohn”. Je to fiktivní příběh umělce, který, zdrcen smrtí své ženy, smíchá její krev s lakem na housle a vytvoří nástroj se zázračným zvukem. Každý, kdo propadne jeho kouzlu, zažije okamžiky velké slávy, ale i neštěstí a smrt. Corigliano napsal nejdříve hudbu k filmu, za níž získal Oscara. Teprve potom ji zpracoval do formy houslového koncertu.

Báseň Stéphana Mallarméa Faunovo odpoledne, její rytmika a mlžná atmosféra, inspirovala Debussyho k vytvoření stejnojmenného opusu. Faun, bytost s napůl lidským a napůl kozlím tělem (rohy a kopýtka), odpočívá na břehu moře a hra na flétnu ho provází vzpomínkami. Debussy tuto smyslnou, uhrančivou a omamnou atmosféru zhmotnil do nezapomenutelných hudebních impresí.

Rychlá, pomalá, rychlá. Po staletí bylo řazení vět v symfoniích kánonem, který se obecně dodržoval. Sibelius ovšem na zvyklosti nedbal. Vytvořil jednovětou kompozici, kde je rozmanitosti dosaženo téměř neustále se měnícím tempem a tonálními kontrasty. Svou Sedmou finský autor charakterizoval jako dílo radosti ze života a vitality. Zanedlouho po jejím sepsání se však stáhl do ústraní a v podstatě přestal komponovat až do konce života.

Nenechte si ujít

E4 Hudební mládí s hvězdami

Koncert přeložen do sezóny 2021/2022
Koncert, během něhož vedle sebe k pultům usednou žáci ZUŠ Moravskoslezského, Zlínského a Olomouckého kraje a členové JFO. Připojí se k nim významní umělci – Ivo Kahánek, Magdalena Kožená a další. 

21. 05. 2021
18:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 200 Kč