Janáčkova filharmonie OstravaKoncertyB1 Brucknerova Třetí symfonie

31. 10. 2024
19:00 hod.
90 minut
91 volných míst
od 430 Kč

B1 Brucknerova Třetí symfonie

Brucknerovy symfonie patří k vrcholům symfonické tvorby po Beethovenovi a představují pokus o přenesení wagnerovského hudebního jazyka do oblasti symfonického žánru. Jeho Třetí symfonii provede JFO pod vedením dirigenta Roberta Reimera.

 

Anton Bruckner
Symfonie č. 3 d moll

 

Janáčkova filharmonie Ostrava
Robert Reimer
– dirigent

 

Rakouský skladatel Anton Bruckner se narodil ve stejném roce jako Bedřich Smetana, a letos si tak připomínáme dvě stě let od jeho narození. Pro oslavu takto významného jubilea si lze jen těžko představit povolanějšího interpreta než německého dirigenta Roberta Reimera, který je zakladatelem a uměleckým ředitelem Festivalu Antona Brucknera v Berlíně.

Svou Třetí symfonii dokončoval Bruckner v srpnu 1873 v Mariánských Lázních, odkud pak odjel přímo do Bayreuthu představit ji zbožňovanému Wagnerovi. Wagner, který byl v té době zaneprázdněn stavbou svého festivalového divadla, si dílo prohlédl a nakonec „u piva a tabáku“ s potěšením souhlasil, aby mu Bruckner svou Třetí symfonii věnoval. Vídeňská premiéra rozsáhlého díla v roce 1874 dopadla ovšem katastrofálním neúspěchem a skladatel symfonii v průběhu dalších 16 let několikrát přepracoval. Oproti kolosálním rozměrům a nezkrotnému tvaru první verze, která byla protkána hudebními citáty z Wagnerových oper, představuje poslední zkrácená a podstatně střídmější verze z roku 1890 zcela jiný svět. Svět, v němž Brucknerovy výbušné revoluční myšlenky byly nuceny ustoupit dobovému vkusu publika a kritiky.

Nenechte si ujít

B2 Debussyho Moře

Koncert bude naplněn hudbou mistrů francouzského hudebního impresionismu Clauda Debussyho a Maurice Ravela. Jako sólista vystoupí mladý kazašský klavírista Alim Beisembayev, vítěz prestižní Mezinárodní soutěže v Leedsu.

30. 01. 2025
19:00 hod.
od 430 Kč
Zobrazit detail

B3 Leila Josefowicz – housle

Vášnivé zaujetí pro soudobou hudbu a nadšení z provozování nových kompozic je charakteristickým rysem umění americké houslové virtuosky Leily Josefowicz. Ostravskému publiku se představí v houslovému koncertu „Concentric Paths“ soudobého britského skladatele Thomase Adèse.

13. 03. 2025
19:00 hod.
od 430 Kč
Zobrazit detail

B4 Závěrečný koncert

Japonsko-kanadská houslistka Karen Gomyo společně s JFO provede Koncert pro housle a orchestr Antonína Dvořáka – perlu české houslové literatury.

22. 05. 2025
19:00 hod.
od 430 Kč
Zobrazit detail