30. 01. 2025
19:00 hod.
90 minut
89 volných míst
od 430 Kč

B2 Debussyho Moře

Koncert bude naplněn hudbou mistrů francouzského hudebního impresionismu Clauda Debussyho a Maurice Ravela. Jako sólista vystoupí mladý kazašský klavírista Alim Beisembayev, vítěz prestižní Mezinárodní soutěže v Leedsu.

 

Claude Debussy
Malá suita (orch. Henri Büsser)

Maurice Ravel
Koncert pro klavír levou ruku a orchestr D dur

Maurice Ravel
Bárka na oceánu

Claude Debussy
Moře, tři symfonické skici pro orchestr

 

Alim Beisembayev – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Gábor Káli – dirigent

 

Debussyho Malá suita náleží k raným skladatelovým dílům a hýří typicky francouzskou lehkostí a pohodou, jakou lze nalézt ve skladbách Debussyho generačně starších souputníků Delibese, Chabriera a Faurého.

Koncert pro klavír levou rukou a orchestr Maurice Ravela vznikl v letech 1929–1930 pro rakouského pianistu Paula Wittgensteina. Ten v první světové válce přišel o pravou ruku. Se svým handicapem se však nehodlal smířit. Sám si začal upravovat klasické klavírní kompozice a zároveň oslovoval soudobé skladatele s žádostí, aby pro něj zkomponovali nová díla. Koncert charakterizuje pronikavý vliv jazzu a klavírní part je napsán tak náročným a virtuózním způsobem, že je téměř nemožné poznat, že se hraje pouze jednou rukou.

Ravelova Bárka na oceánu je původně třetí částí jeho klavírního cyklu Zrcadla a vznikla podobně jako Debussyho Moře na samém počátku 20. století. Skladatel ji v roce 1906 upravil pro orchestr, ale provedení ho neuspokojilo, a tak rukopis orchestrální verze zůstal ležet ve skladatelově archivu až do jeho smrti v roce 1937.

Debussyho Moře vzniklo v letech 1903–1905 a přináší tři symfonické skici – barvité impresionistické obrazy, které zachycují mořskou hladinu od její klidné a majestátní podoby přes hravé vlnky až k větrem rozbouřenému vlnobití.

Nenechte si ujít

B3 Leila Josefowicz – housle

Vášnivé zaujetí pro soudobou hudbu a nadšení z provozování nových kompozic je charakteristickým rysem umění americké houslové virtuosky Leily Josefowicz. Ostravskému publiku se představí v houslovému koncertu „Concentric Paths“ soudobého britského skladatele Thomase Adèse.

13. 03. 2025
19:00 hod.
od 430 Kč
Zobrazit detail

A4 Beethovenova Pastorální

Jedno z nejprůzračnějších Beethovenových děl, v němž se odráží poezie venkovského života, provede JFO pod taktovkou temperamentního Domingo Hindoyana, který uchvátil ostravské publikum již před třemi lety.

10. 04. 2025
19:00 hod.
od 430 Kč
Zobrazit detail

B4 Závěrečný koncert

Japonsko-kanadská houslistka Karen Gomyo společně s JFO provede Koncert pro housle a orchestr Antonína Dvořáka – perlu české houslové literatury.

22. 05. 2025
19:00 hod.
od 430 Kč
Zobrazit detail