Janáčkova filharmonie OstravaB/Symfonický cyklusB3 Rachmaninov v podání Vadyma Kholodenka

03. 03. 2022
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

B3 Rachmaninov v podání Vadyma Kholodenka

Klavíristu Vadyma Kholodenka doprovodí při provedení Rachmaninovova Koncertu pro klavír orchestr č. 1 JFO pod taktovkou uznávaného dirigenta Andreye Boreyka.

Česká státní hymna

Ukrajinská státní hymna

Valentin Silvestrov
Hymn – 2001

Sergej Rachmaninov
Koncert pro klavír a orchestr č. 1 fis moll op. 1

Krzysztof Penderecki
Symfonie č. 2

Carlo Gesualdo da Venosa (arr. Stanislaw Skrowaczewski)
Šest madrigalů, úprava pro komorní orchestr

 

Vadym Kholodenko – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Andrey Boreyko – dirigent
Nikolaj Luganskij – klavír

 

Nejvýznamnější ukrajinský skladatel současnosti, Valentin Silvestrov, narozen r. 1937 v Kyjevě, o své skladbě prohlásil: „Můj Hymn je zahalen do ticha, i když to navenek vypadá jako obvyklý rukopis pro smyčce. (…) Pomlky nepředstavují pouze absenci zvuku, ale jsou také stavem paralýzy a pozastavení času.“

První větu Klavírního koncertu č. 1 napsal Rachmaninov coby sedmnáctiletý, druhou a třetí pak o rok později. Pozoruhodné je, že udržel mladickou svěžest díla, i když jej v roce 1917 zrevidoval.  Z pohledu interpreta, kterým sám Rachmaninov byl, je dílo nejen skvěle zkomponováno, ale i interpretačně domyšleno. Základem úspěchu je bezchybně zvládnutá problematika klavírní hry. 

Pendereckého Druhá symfonie s podtitulem Vánoční z roku 1980 je poctou romantické hudbě. Není proto divu, že když byla poprvé uvedena na festivalu Varšavský podzim v roce 1981, bylo to, jako by se festival vrátil ke svým začátkům v roce 1956. Toto Pendereckého dílo má totiž více společného s Čajkovského skladbami než s trendy 20. století.

Koncert probíhá za finanční podpory Moravskoslezského kraje a Ministerstva kultury ČR.

    

Nenechte si ujít

R4 Grigory Sokolov

Jeden z nejuznávanějších žijících pianistů vůbec – Grigory Sokolov. Seriózní, soustředěný a specifický v tom, že nikdy dopředu neupřesňuje repertoár.

18. 03. 2022
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 500 Kč

B4 Inspirace ptačím světem

Podtitul večera by mohl znít „ptačí koncert“. Jednu ze skladeb ozvláštní „ornitologickou“ taneční kreací sólista Karel Dohnal.

14. 04. 2022
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

B5 Stabat Mater

Dvořákovo oratorium Stabat Mater se po mimořádně úspěšné londýnské premiéře v roce 1883 doslova rozletělo do celého světa.

19. 05. 2022
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč