fbpx


C1 V hlavní roli klavír

08. 10. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

Sergej Rachmaninov
Koncert pro klavír a orchestr č. 3 d moll op. 30

Alexander Romanovsky – klavír
Lada Bělašková a Vladimír Polák – moderátoři
Janáčkova filharmonie Ostrava
Petr Popelka – dirigent

 

Záře. Tento název má hned několik filmů. Nás zajímá ten australský z roku 1996. Je inspirován skutečným příběhem nadaného pianisty Davida Helfgotta. Ten navzdory nepřízni svého otce prosadí svou a podaří se mu odjet na studia do Londýna. A zde se po jednom koncertu nervově zhroutí. Ano, na programu byl právě Rachmaninovův 3. klavírní koncert. Posluchači JFO se ale něčeho takového nemusejí obávat. Naopak je čeká jedinečný hudební prožitek.

Rachmaninov začal tento svůj opus psát na statku Ivanovka v jižním Rusku, dokončil ho pak během své první návštěvy USA. Tady, konkrétně v New Yorku, se také premiéra tohoto díla odehrála. Sám autor ho uvedl před 111 lety.

Jedná se mimochodem o stejný koncert, se kterým Lukáš Vondráček zvítězil v soutěži královny Alžběty v Bruselu. Je to jedno z technicky nejobtížnějších klavírních děl vůbec.

Nenechte si ujít

C2 Oslavenec Beethoven

Tři osminky a jedna půlová nota s korunou. Ano, Beethovenova Osudová s motivem bušení osudu na dveře. Jeden z nejznámějších hudebních motivů.

03. 12. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč
Zobrazit detail

C3 Johann Strauss a jeho rodina

Podmanivá melodika a lehkost hudby Johanna Strausse a jeho synů, především pak krále valčíků Johanna Strause ml., dokáže zaujmout i současného posluchače.

14. 01. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč
Zobrazit detail

C4 Hudební vyznání 

Smetanových šest symfonických básní (Vyšehrad, Vltava, Šárka, Z českých luhů a hájů, Tábor a Blaník) patří k nezpochybnitelným vrcholům české hudby.

11. 03. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč
Zobrazit detail