fbpx


C2 Oslavenec Beethoven

03. 12. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

Koncert zrušen

Ludwig van Beethoven
Symfonie č. 5 c moll “Osudová” op. 67

 

Barbora Seidlová – moderátorka
Janáčkova filhamonie Ostrava
Risto Joost – dirigent

 

Tři osminky a jedna půlová nota s korunou. A pak znovu o tón níž. Už tahle charakteristika bude většině posluchačů stačit, aby věděli, se kterým dílem mají tu čest. Nebo dokonce jen: ta, ta, ta, dá. Ano, Beethovenova Osudová s motivem bušení osudu na dveře. Jeden z nejznámějších hudebních motivů, ne-li nejznámější ze všech.

Tu osudovost však nelze chápat jako nějaké odevzdání se vyšší moci. Beethoven silám, které se pokouší určovat lidský úděl, vzdoroval se vší vehemencí. Rytmickými prvky zachytil sílu, s níž člověk nad nepřízní osudu vítězí, nepoddává se jí, tedy triumfuje.

Prvek vzdoru v Beethovenově Páté skvěle vystihuje údajný výrok Gustava Mahlera. Ten při vídeňském provedení Osudové vnímal nechuť orchestru, se kterým právě pracoval. Hudebníci nebyli srozuměni s dirigentovým nesmírně náročným přístupem. „Jestli vám ten vzdor vydrží do večera, pak bude provedení správné,“ prohlásil prý tehdy Mahler.

Nenechte si ujít

Vánoční koncert

Rybovku tentokrát doplní Honeggerova Vánoční kantáta, dílo prostoupené pohodou, klidem a nadějí, které člověku přináší Kristovo narození. 

22. 12. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 260 Kč

C3 Johann Strauss a jeho rodina

Podmanivá melodika a lehkost hudby Johanna Strausse a jeho synů, především pak krále valčíků Johanna Strause ml., dokáže zaujmout i současného posluchače.

14. 01. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč
Zobrazit detail

C4 Hudební vyznání 

Smetanových šest symfonických básní (Vyšehrad, Vltava, Šárka, Z českých luhů a hájů, Tábor a Blaník) patří k nezpochybnitelným vrcholům české hudby.

11. 03. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč
Zobrazit detail