02. 11. 2023
18:00 hod.
Kino Vesmír
od 200 Kč

E1 Mladí sólisté I

V podání talentovaných mladých umělců, kteří uspěli v interpretační soutěži Janáčkovy filharmonie, zazní pestrá směsice koncertních skladeb pro klarinet, zobcovou flétnu, hoboj nebo klavír, a to od baroka přes vídeňský klasicismus až po jazz.

 

František Vincenc Kramář‑Krommer
Koncert Es dur pro klarinet a orchestr op. 36, I. věta

John Baston
Koncert č. 2 C dur pro sopránovou zobcovou flétnu a klavír

Frigyes Hidas
Koncert pro hoboj a orchestr D dur

Alexander Tsfasman
Jazzová suita pro klavír a orchestr „Sněhové vločky“

Karl Ditters von Dittersdorf
Koncert pro klavír a orchestr A dur, III. věta

Wolfgang Amadeus Mozart
Koncert pro klavír a orchestr č. 23 A dur KV 488

 

Matthew Stephen Hockaday – klarinet
Matilda Žídková a Vojtěch Pálka – zobcová flétna
Arseny Menkov – hoboj
Štěpán Novotný – klavír
Magdaléna Kovářová – klavír
Ondřej Zavadil – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Stanislav Vavřínek – dirigent

 

Koncert představí pestrý výběr koncertních skladeb v podání nadaných hráčů na dechové nástroje a klavíristů.

Klarinetový koncert jednoho z nejúspěšnějších českých skladatelů své doby Františka Vincence Kramáře kráčí ve šlépějích tvorby Haydnovy a Mozartovy a je oblíbený pro svou melodičnost.

Prostor k radostnému muzicírování dává koncert pro zobcovou flétnu Johna Bastona, anglického barokního flétnisty a violoncellisty, který působil jako hudebník v londýnských operních orchestrech.

Maďarského skladatele Frigyese Hidase inspirovala k vytvoření Hobojového koncertu kombinace barokní, klasicistní a lidové hudby. Kompozice si díky Hidasovu mimořádnému citu pro možnosti
sólového nástroje získala oblibu mezi hobojisty po celém světě. Zazní i skladba jako vystřižená z hollywoodských hudebních komedií.

Jazzovou suitu z roku 1945, známou také pod názvem Sněhové vločky, složil Alexander Tsfasman, který patří k nejvýznamnějším sovětským skladatelům jazzové hudby.

Karl Ditters von Dittersdorf žil dlouhá léta v českém Javorníku, jeho kompozice se však nesly v duchu vídeňského klasicismu. V interpretaci moderního klavíru zazní jeho Koncert A dur, který byl původně určen cembalu.

Program uzavře hudba Wolfganga Amadea Mozarta. Klavírní koncert A dur vznikal paralelně s operou Figarova svatba a vlivy italského operního stylu jednoduše nezapře.

 

Na tento koncert si mohou studenti zakoupit zvýhodněné vstupenky v rámci projektu Mladý divák. Ten vytváří komunitu studentů, kteří rádi chodí za kulturou v Ostravě. Získávají lepší ceny a také jsou pro ně pořádány nejrůznější zajímavé programy jako návštěvy zákulisí, diskuse s umělci a podobně. Více info na www.mladydivak.cz.

 

Nenechte si ujít

E2 Mladí sólisté II

Mladí sólisté, kteří uspěli v interpretační soutěži Janáčkovy filharmonie, budou hrát tentokrát na obvyklé i méně obvyklé strunné nástroje včetně violonu, který je předchůdcem běžného kontrabasu. Zazní skladby od Hoffmeistera, Debussyho i Chopina.

25. 01. 2024
18:00 hod.
Kino Vesmír
od 200 Kč
Zobrazit detail

E3 Mladí dirigenti

Jeden z nejhranějších a nejpopulárnějších romantických violoncellových koncertů a také jedno z nejvýznamnějších děl symfonického repertoáru zazní v podání mladých sólistů. Na programu bude skladba Edwarda Elgara a Dvořákova Sedmá symfonie. V rolích dirigentů se představí posluchači Curyšské hudební akademie.

22. 02. 2024
18:00 hod.
Kino Vesmír
od 200 Kč
Zobrazit detail

E4 Mladí sólisté III

Osm sólistů a devět operních a oratorních árií včetně nejhranější vokálně orchestrální kompozice 19. století Haydnova biblického oratoria Stvoření. Na programu budou také biblické písně Antonína Dvořáka, Její pastorkyně od Leoše Janáčka nebo sopránová árie z Maškarního plesu Giuseppe Verdiho.

23. 05. 2024
18:00 hod.
Kino Vesmír
od 200 Kč
Zobrazit detail