06. 03. 2025
18:00 hod.
90 minut
379 volných míst
od 200 Kč

E2 Mladí dirigenti

Ludwig van Beethoven:
Fidelio, předehra op. 72c

Ludwig van Beethoven:
Koncert pro klavír a orchestr č. 3 c moll op. 37

Johannes Brahms:
Tragická předehra op. 81

Richard Strauss:
Don Juan op. 20

Kento Satsuma – klavír
Anna Bangoura – průvodní slovo
Janáčkova filharmonie Ostrava
dirigují posluchači oboru dirigování Curyšské hudební akademie pod vedením Christopha‑Mathiase Muellera

 

Ke své jediné opeře Fidelio zkomponoval Beethoven hned čtyři předehry. První tři z nich se v procesu tvorby proměnily v rozsáhlé symfonické věty. Předehru, kterou uznal jako dostatečně efektní a přiměřeně dlouhou, se Beethovenovi podařilo vytvořit teprve před premiérou třetí verze opery v roce 1814.

Obtížný a dlouhý zrod je spojen také s Beethovenovým Třetím klavírním koncertem. Dokonce ještě při prvním provedení hrál skladatel velké části svého koncertu zpaměti. Beethovenův přítel a dirigent Ignaz von Seyfried, který mu tehdy otáčel noty, vzpomínal, že na řadě stránek klavírního partu zely pouze prázdné notové osnovy s několika nečitelnými hieroglyfy.

Brahmsova Tragická předehra vznikla v těsném spojení s jeho Akademickou předehrou v létě roku 1880. „Jedna pláče a druhá se usmívá“, poznamenal skladatel aforisticky u příležitosti společného provedení obou děl v polské Vratislavi. Tragická předehra je temným dílem s okamžiky ponuré meditace, které kontrastují s dramaticky vypjatými momenty.

V době kompozice Dona Juana byl Richard Strauss teprve čtyřiadvacetiletým umělcem. Předlohou rozsáhlé symfonické básně z roku 1888 se stala dramatická báseň Nikolause Lenaua, v níž se prostopášný Don Juan nakonec poddá melancholii a přeje si vlastní smrt.

 

Nenechte si ujít

C3 Když hudba doprovází

Hudba se tentokrát stane našim partnerem a průvodcem na cestách. Můžeme vyjet kamkoli do světa či na výlet do přírody. Nechejme se doprovodit do společnosti, na návštěvu či kulturní událost. Bude nám hudba pozorným a zábavným partnerem?

27. 03. 2025
18:00 hod.
od 430 Kč
Zobrazit detail

E3 Mladí dirigenti

Jeden z nejhranějších a nejpopulárnějších romantických violoncellových koncertů a také jedno z nejvýznamnějších děl symfonického repertoáru zazní v podání mladých sólistů. Na programu bude skladba Edwarda Elgara a Dvořákova Sedmá symfonie. V rolích dirigentů se představí posluchači Curyšské hudební akademie.

22. 02. 2024
18:00 hod.
Kino Vesmír
od 200 Kč

E4 Mladí sólisté III

29. 05. 2025
18:00 hod.
od 200 Kč
Zobrazit detail