22. 02. 2024 18:00 hod. |
Kino Vesmír |
od 200 Kč |
E3 Mladí dirigenti
Jeden z nejhranějších a nejpopulárnějších romantických violoncellových koncertů a také jedno z nejvýznamnějších děl symfonického repertoáru zazní v podání mladých sólistů. Na programu bude skladba Edwarda Elgara a Dvořákova Sedmá symfonie. V rolích dirigentů se představí posluchači Curyšské hudební akademie.
Edward Elgar
Koncert pro violoncello a orchestr e moll op. 85
Antonín Dvořák
Symfonie č. 7 d moll op. 70, B 141
Lukáš Mareček – violoncello
Janáčkova filharmonie Ostrava
dirigují posluchači Curyšské hudební akademie pod vedením Christopha‑Mathiase Muellera
Britský skladatel Edward Elgar se osobně setkal s Antonínem Dvořákem v 80. letech 19. století. Tehdy ještě jako mladý houslista účinkoval v orchestru pod Dvořákovou taktovkou při britském provedení Šesté symfonie a díla Stabat Mater na hudebních festivalech ve Worcesteru a Birminghamu. Elgar byl tehdy uchvácen orchestrálním zvukem Dvořákových skladeb a tento dojem zanechal v jeho další tvorbě nesmazatelnou stopu.
Můžeme jen spekulovat, nakolik byl Elgar Dvořákem ovlivněn, když začal v roce 1919 komponovat svůj Violoncellový koncert e moll. Ve stínu právě ukončené první světové války vytvořil kompozici naplněnou hlubokou melancholií a osobní nostalgií.
Dnes se toto dílo řadí k nejhranějším a nejpopulárnějším romantickým violoncellovým koncertům. Dvořákova Sedmá symfonie bývá považována za jednu z nejambicióznějších a výrazově nejsilnějších skladatelových kompozic. Přestože měl Dvořák na kontě už několik symfonií, které slavily úspěchy na evropských pódiích, teprve v Sedmé plně dozrál jeho osobitý kompoziční sloh.
Dvořák zde opustil slovanský folklor a pustil se cestou dramatičnosti a bolestné osobní výpovědi. Londýnská premiéra z roku 1885 přiřkla symfonii postavení jednoho z nejvýznamnějších děl symfonického repertoáru.
Na tento koncert si mohou studenti zakoupit zvýhodněné vstupenky v rámci projektu Mladý divák. Ten vytváří komunitu studentů, kteří rádi chodí za kulturou v Ostravě. Získávají lepší ceny a také jsou pro ně pořádány nejrůznější zajímavé programy jako návštěvy zákulisí, diskuse s umělci a podobně. Více info na www.mladydivak.cz.
Nenechte si ujít
P3 Čajkovského Klavírní koncert II
Mladá americká klavíristka Claire Huangci se představí v Druhém klavírním koncertu P. I. Čajkovského. Na svém kontě má vítězství v prestižních mezinárodních soutěžích, hostuje na nejvýznamnějších pódiích. Na programu bude i skladba Bély Bartóka, která zazněla v Kubrickově Osvícení.
22. 03. 2024 19:00 hod. |
Kino Vesmír |
od 400 Kč |
P4 Závěrečný koncert 70. sezóny II
Brahmsův Druhý klavírní koncert a Dvořákův Zlatý kolovrat v programu závěrečného koncertu JFO, kterou naposledy jako šéfdirigent povede Vassily Sinaisky. Sólistou v Brahmsově skladbě bude uznávaný izraelský pianista Boris Giltburg, se kterým šéfdirigent Sinaisky spolupracuje dlouhodobě.
03. 05. 2024 19:00 hod. |
Kino Vesmír |
od 400 Kč |
E4 Mladí sólisté III
Osm sólistů a devět operních a oratorních árií včetně nejhranější vokálně orchestrální kompozice 19. století Haydnova biblického oratoria Stvoření. Na programu budou také biblické písně Antonína Dvořáka, Její pastorkyně od Leoše Janáčka nebo sopránová árie z Maškarního plesu Giuseppe Verdiho.
23. 05. 2024 18:00 hod. |
Kino Vesmír |
od 200 Kč |