29. 05. 2025
18:00 hod.
90 minut
247 volných míst
od 200 Kč

E4 Mladí sólisté III

Tomáš Kačo
Klavírní skladby (výběr)

Tomáš Kačo
For Ludwig, Yours Elise se symfonickým orchestrem

Edvard Hagerup Grieg
Peer Gynt, výběr ze suit

 

Tomáš Kačo – klavír
Anna Bangoura – průvodní slovo
v druhé polovině koncertu řady filharmoniků doplní žáci ZUŠ
Janáčkova filharmonie Ostrava
Stanislav Vavřínek – dirigent

 

Tomáš Kačo je dnes nejen úspěšným pianistou, který odehrál řadu recitálů v Čechách, v Evropě a USA, ale i skladatelem a aranžérem, který spolupracuje s řadou českých symfonických orchestrů. Vedle výběru ze svých klavírních skladeb představí ostravskému publiku za doprovodu orchestru JFO svou kompozici For Ludwig, Yours Elise, v níž vzdává hold Ludwigu van Beethovenovi. Inspirací k ní se mu stala Beethovenova slavná klavírní miniatura Bagatelle in A minor „Pro Elišku“, která jej provází od malička a jejíž začátek se naučil sám podle sluchu, ještě když neuměl noty.

Druhou polovinu večera vyplní výběr ze suit scénické hudby k dramatu Peer Gynt norského skladatele Edvarda Hagerupa Griega. Dílo proslulého dramatika Henrika Ibsena o vesnickém mladíkovi Peeru Gyntovi opatřil skladatel hudbou v letech 1874–1875. S kompozicí se zpočátku trápil, téma hry Griegovi připadalo těžkopádné a řada míst, která považoval za absolutně nevhodná ke zhudebnění, mu naháněla hrůzu. Griegova hudba se však při premiéře dočkala ohromného úspěchu a v letech 1888 a 1891 z ní proto sestavil dvě orchestrální suity. I ony si ihned získaly celosvětový ohlas a dodnes patří k nejpopulárnějším Griegovým skladbám.

Nenechte si ujít

C4 Když hudba rozvíjí

Hudba je tím nejlepším učitelem, který v nás rozvíjí jen to nejlepší – ctnosti, jako je vytrvalost, věrnost, trpělivost, nesobeckost a mnoho dalších. Po tomto koncertě budete odcházet jako skuteční rytíři řádu Janáčkovy filharmonie Ostrava.

15. 05. 2025
18:00 hod.
od 430 Kč
Zobrazit detail

B4 Závěrečný koncert

Japonsko-kanadská houslistka Karen Gomyo společně s JFO provede Koncert pro housle a orchestr Antonína Dvořáka – perlu české houslové literatury.

22. 05. 2025
19:00 hod.
od 430 Kč
Zobrazit detail

P4 Závěrečný koncert II

Japonsko-kanadská houslistka Karen Gomyo společně s JFO provede Koncert pro housle a orchestr Antonína Dvořáka – perlu české houslové literatury.

23. 05. 2025
19:00 hod.
od 430 Kč
Zobrazit detail