16. 02. 2023
18:00 hod.
Kino Vesmír
od 180 Kč

E2 Mladí sólisté II.

Večer, který bude patřit francouzským a ruským mistrům, v podání začínajících umělců – ty doprovodí orchestr JFO pod vedením asistenta šéfdirigenta Maroše Potokára.

 

Ernest Chausson
Poème op. 25

Jean Françaix
Koncert pro klarinet a orchestr

Julius Conus
Koncert pro housle a orchestr e moll

François Borne
Fantazie „Carmen“ pro flétnu a orchestr

 

Matej Pčolinský – housle
Ondřej Janča – klarinet
Roman Červinka – housle
Alexandra Piskořová – flétna
Janáčkova filharmonie Ostrava
Maroš Potokár – dirigent

 

Koncert, na kterém orchestr zahraje pod vedením asistenta šéfdirigenta JFO Maroše Potokára, bude patřit francouzským a ruským mistrům. Na úvod zazní skladba Poème od Ernsta Chaussona, který komponoval v době pozdního romantismu. Poéme pro housle a orchestr složil během svého pobytu ve Florencii a jde o jedno z posledních autorových děl, jenž zemřel mladý při tragické nehodě na kole.

Skladatel a klavírista Jean Françaix studoval hudbu v Paříži a působil v Evropě i v USA. Patří k nejhranějším francouzským skladatelům druhé poloviny 20. století. Čtyřvětý Koncert pro klarinet a orchestr, který nese prvky novoromantismu, zkomponoval mezi roky 1967 až 1968.

Ruský houslista a skladatel Julius Conus se narodil v roce 1869 do hudební rodiny a hudbu studoval na Moskevské konzervatoři. Po bolševické revoluci emigroval do Francie. Do vlasti se vrátil v roce 1939, kde o tři roky později zemřel. Houslový koncert vznikl v roce 1898 a jedná se o nejznámější a patrně i nejzdařilejší skladatelovo dílo.

Jako poslední zazní skladba Fantazie „Carmen“ pro flétnu a orchestr od francouzského skladatele a flétnisty Françoise Borna. Dílo, které napsal v roce 1900, patří k jeho nejslavnějším a dodnes se drží na špici repertoáru flétnistů po celém západním světě.

 

Nenechte si ujít

G4 Hudba ve filmu

Filmová hudba je pro vyznění díla prý stejně zásadní jako jeho obrazová část. Chuhei Iwasaki, dirigent původem z Japonska, představí spolu s orchestrem hudbu z hollywoodských trháků i méně známých snímků.

14. 03. 2023
18:00 hod.
Gong, Dolní Vítkovice
od 800 Kč

E3 Mladí dirigenti

Koncert, na kterém se po absolvování týdenního dirigentského kurzu JFO společně představí mladí dirigenti z Curyšské hudební akademie pod vedením Christopha-Mathiase Muellera.

 

23. 03. 2023
18:00 hod.
Kino Vesmír
od 180 Kč

E4 Mladí sólisté III.

Poslední koncert Cyklu E přinese díla světových skladatelů. V úvodu zazní Inkantace E. Rautavaaryho a závěr bude patřit houslovému koncertu N. Paganiniho. Sólového partu se ujme šestnáctiletá Korejka Boha Moon.

04. 05. 2023
18:00 hod.
Kino Vesmír
od 180 Kč