03. 04. 2025
18:00 hod.
90 minut
376 volných míst
od 200 Kč

E3 Mladí sólisté II

Koncert pro marimbu a orchestr z pera současného amerického skladatele Kevina Beaverse provede mladá hráčka na bicí nástroje Lenka Titzová. První klavírní koncert Petra Iljiče Čajkovského zazní v podání mladičké české klavíristky Kláry Skalkové.

 

Richard Wagner
Předehra k opeře Bludný Holanďan WWV 63

Kevin Beavers
Koncert pro marimbu a orchestr

Petr Iljič Čajkovskij
Koncert pro klavír a orchestr č. 1 b moll op. 23

 

Lenka Titzová – marimba
Klára Skalková – klavír
Anna Bangoura – průvodní slovo
Janáčkova filharmonie Ostrava
dirigent v jednání

 

Koncert pro marimbu a orchestr amerického skladatele Kevina Beaverse vznikl v roce 2002 pro Bostonskou konzervatoř. Spíše než melodický nástroj představuje v koncertu marimba buben, kolem kterého létají paličky, sólista tančí vlevo a vpravo a dramatickým pohybem marimbu rozeznívá. Jako sólistka se představí mladá hráčka na bicí nástroje, studentka Janáčkovy akademie múzických umění v Brně Lenka Titzová.

Málokteré hudební dílo se těší tak neskonalé popularitě u obecenstva i u interpretů jako První klavírní koncert Petra Iljiče Čajkovského. Když ho skladatel v roce 1875 poprvé přehrával řediteli Moskevské konzervatoře, klavírnímu virtuosovi Nikolaji Rubinsteinovi, jenž se měl ujmout premiéry, ten označil dílo za nehratelné a prohlásil, že témata jsou otřepaná, těžkopádná a že by bylo nejlepší dílo od základů přepracovat. Čajkovskij se však naštěstí tímto úsudkem nenechal zviklat a koncert zaslal slavnému německému klavíristovi Hansi von Bülowovi. Ten dílo s velkolepým úspěchem premiéroval v Bostonu během svého amerického turné. Koncert zazní v podání mladičké české klavíristky Kláry Skalkové, úspěšné studentky Pražské konzervatoře a laureátky několika mezinárodních soutěží.

Nenechte si ujít

C4 Když hudba rozvíjí

Hudba je tím nejlepším učitelem, který v nás rozvíjí jen to nejlepší – ctnosti, jako je vytrvalost, věrnost, trpělivost, nesobeckost a mnoho dalších. Po tomto koncertě budete odcházet jako skuteční rytíři řádu Janáčkovy filharmonie Ostrava.

15. 05. 2025
18:00 hod.
od 430 Kč
Zobrazit detail

P4 Závěrečný koncert II

Japonsko-kanadská houslistka Karen Gomyo společně s JFO provede Koncert pro housle a orchestr Antonína Dvořáka – perlu české houslové literatury.

23. 05. 2025
19:00 hod.
od 430 Kč
Zobrazit detail

E4 Mladí sólisté III

29. 05. 2025
18:00 hod.
od 200 Kč
Zobrazit detail