18. 12. 2023
19:00 hod.
Evangelický Kristův kostel, Ostrava
od 230 Kč

K1 Tiburtina Ensemble

Jedinečná barva zvuku, vřelost projevu a dramatická nápaditost charakterizují ženské uskupení Tiburtina Ensemble, které patří ke špičkám ve svém oboru. Večer doplní středověká mariánská poezie v podání herečky Ivany Uhlířové.

 

„Ecce, Virgo concipiet – Hle, Panna počne“ – Mysterium hudby a slova v adventní době

 

Ivana Uhlířová – umělecký přednes
Tiburtina Ensemble
Barbora Kabátková – umělecká vedoucí

 

Tiburtina Ensemble je ženské uskupení, které se zaměřuje na interpretaci gregoriánského chorálu, středověkého vícehlasu a rané polyfonie. Během desetileté existence se soubor zařadil mezi špičky ve svém oboru a pravidelně se objevuje na předních českých i zahraničních festivalech. Je oceňován zejména pro jedinečnou barvu zvuku, vřelost projevu a dramaturgickou nápaditost.

Posluchači se mohou těšit na program nazvaný Mysterium hudby a slova v adventní době. Ve středověkém křesťanství byl advent chápán jako období kajícnosti a přísného půstu. Nesl se ve znamení bdění a čekání na Kristovo narození i příchod Spasitele. Byl to také čas rozjímání o příchodu světla v nejtemnějších zimních dnech. Mariánská úcta, která je s obdobím neodmyslitelně spjata, propůjčuje chorálním adventním zpěvům výrazný lyrický tón. Celý večer umocní a doplní středověká mariánská poezie, která zazní v přednesu herečky Ivany Uhlířové.

Nenechte si ujít

R3 Jan Lisiecki

Špičkový kanadský klavírista Jan Lisiecki zaměří ve svém recitálu pozornost na preludia od baroka až po moderní hudbu, která jim dala nový obsah i výraz. Ve svých 27 letech bývá hostem na těch nejvýznamnějších světových pódiích.

22. 01. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 300 Kč
Zobrazit detail

K2 Ostravské Versailles

Maďarský trumpetista Gábor Boldoczki upravil pro moderní trubku a křídlovku kompozice některých francouzských barokních skladatelů z doby vlády Ludvíka XV. Uvede je ve spolupráci s Janáčkovým komorním orchestrem.

26. 02. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 250 Kč
Zobrazit detail

R4 Alexandra Dovgan

Poprvé v České republice se představí právě v Ostravě se svým recitálem mladá šestnáctiletá pianistka Alexandra Dovgan. Její kariéru odstartovalo před 6 lety vítězství v prestižní soutěži Grand Piano Competion.

22. 04. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 260 Kč
Zobrazit detail