01. 03. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy

K3 Pavel Haas Quartet

Koncert zrušen

Béla Bartók
Smyčcový kvartet č. 4 Sz. 91, BB 95

Bohuslav Martinů
Smyčcový kvartet č. 7 “Concerto da camera” H. 314

Johannes Brahms
Smyčcový kvintet č. 2 G Dur op. 111

 

Pavel Nikl – viola
Pavel Haas Quartet

 

Pavel Haas Quartet aktuálně patří k evropské interpretační špičce. Pavel Haas byl jedním z nejnadanějších českých skladatelů první poloviny 20. století, který ovšem zahynul v koncentračním táboře. Jeho bratru, známému herci Hugovi se podařilo emigrovat… 

Hudebníci, kteří si pro svůj ansámbl zvolili Haasovo jméno, představí ostravskému publiku klasiku – tedy Brahmse, mimořádně obtížného Bartóka a „domácího“ Martinů.
Šest smyčcových kvartetů stojí v Bartókově díle na významném místě. První dva se řadí do tzv. „romantických“, třetí kvartet patří mezi „experimentální“ neboli dodekafonické skladby ovlivněné A. Bergem. Ve čtvrtém a pátém kvartetu se opět objevují klasické formy (vliv Beethovena, baroka a klasicismu). Autor v nich používá tzv. mostovou formu, což znamená, že hudební materiál, který zazní na začátku, se objeví v jiné podobě i na konci. Šestý má nejpesimističtější charakter a plánovaný sedmý autor již nestihl.

Martinů byl v tomto ohledu plodnější a smyčcových kvartetů napsal osm, komponoval je průběžně, takže poskytují přehled o jeho hudebním zrání podobně jako u Bartóka. Sedmý kvartet je naplněn vnitřní pohodou a klidem. Autor ho dedikoval své ženě Charlottě.
Brahmsův Smyčcový kvintet č. 2, který přináší v první větě až symfonický rozmach, závažnost v té druhé a hravost až veselí se zřetelnými ohlasy pouliční muziky v závěrečné, vysloveně láká k brilantnímu provedení.

Nenechte si ujít

K4 Danjulo Ishizaka – violoncello

Koncert zrušen

 

12. 04. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 180 Kč

C4 Hudební vyznání 

Koncert zrušen
Smetanova Má vlast (Vyšehrad, Vltava, Šárka, Z českých luhů a hájů, Tábor a Blaník) patří k vrcholům české hudby.

11. 03. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

R4 Klavírní recitál Grigorije Sokolova 

Změna termínu koncertu -> 18. 3. 2022.
Vstupenky zůstávají v platnosti

 

 

25. 03. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 500 Kč