Janáčkova filharmonie OstravaK/Komorní cyklusK3 Vondráček a Doležalovo kvarteto

13. 02. 2023
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 200 Kč

K3 Vondráček a Doležalovo kvarteto

Díla českých mistrů Josefa Myslivečka, Vítězslava Nováka nebo jeho učitele Antonína Dvořáka. Komorní hudba v podání Doležalova kvarteta a klavíristy Lukáše Vondráčka.

 

Josef Mysliveček
Smyčcový kvartet A dur op. 3

Vítězslav Novák
Klavírní kvintet a moll op. 12

Antonín Dvořák
Klavírní kvintet č. 2 A dur op. 81

 

Lukáš Vondráček – klavír
Doležalovo kvarteto

 

Původně se Josef Mysliveček vyučil mlynářem, ale byla to nakonec hudba, které doslova propadl. Zanechal po sobě bohaté dílo čítající řadu oper, oratorií, sinfonií a nástrojových komorních skladeb. Znal se s Mozartem a vzájemně se respektovali. Smyčcový kvartet napsal v roce 1768. Doležalovo kvarteto, které se skladby pro tento večer ujme, nahrálo v roce 2020 tři Myslivečkovy smyčcové kvartety a tři hobojové kvintety společně s hobojistkou Michaelou Hrabánkovou.

Klavírní kvintet Vítězslava Nováka vznikl v roce 1897 v období umělcova bujícího hudebního folklorismu. Ve skladbě jsou patrné lidové motivy. Jeho učitel Antonín Dvořák skladbu zkritizoval, což Nováka svého času velmi mrzelo.

Čas ale umí zázraky, a tak po Novákově skladbě zazní hudební dílo jeho učitele Antonína Dvořáka. Klavírní kvintet číslo 2 Dvořák napsal na svém letním sídle ve Vysoké. Do hudby se promítla idylická atmosféra prostředí, ač v něm zaznívají i melancholické prvky.

Skladby zahraje Doležalovo kvarteto a za klavír se posadí Lukáš Vondráček.

Nenechte si ujít

K4 OK Percussion Duo

Dva brněnští hudebníci prezentující se originálním repertoárem. K produkci přizvali slovenského houslistu Milana Paľu a vedle houslí zazní právě perkuse Martina Kleibla a Martina Opršála.

13. 03. 2023
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 200 Kč
Zobrazit detail

R3 Zee Zee

Zee Zee je mladá vycházející čínská hvězda, která zahraje klavírní skladby Richarda Wagnera, Arnolda Schönberga, Maurice Ravela a Franze Liszta.

17. 04. 2023
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 230 Kč
Zobrazit detail

R4 Duo Vondráček – Colli

Špičkoví hudebníci se seznámili v Ostravě a při jednom večeru na Stodolní se domluvili, že si zahrají společně a vůbec poprvé vystoupí v klavírním duu. Na programu je Mozart, Rachmaninov a Šostakovič.

22. 05. 2023
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 230 Kč
Zobrazit detail