13. 03. 2023
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 200 Kč

K4 OK Percussion Duo

Dva brněnští hudebníci prezentující se originálním repertoárem. K produkci přizvali slovenského houslistu Milana Paľu a vedle houslí zazní právě perkuse Martina Kleibla a Martina Opršála.

 

Miloslav Ištvan
Capriccio pro vibrafon, marimbu a bicí nástroje

Karel Husa
Elegie pro marimbu a vibrafon

Mauricio Kagel
Rrrrrrr…, šest duet pro bicí nástroje

Andy Pape
Marrrrimba Rrrrock

Edvard Schiffauer
Vteřiny, příběh pro dva hráče na bicí nástroje

Luboš Fišer
Crux pro sólové housle, tympány a zvony

Erkki-Sven Tüür
Conversio pro housle a bicí nástroje

 

Milan Paľa – housle
OK Percussion Duo:
Martin Kleibl – perkuse
Martin Opršál – perkuse

 

OK Percussion Duo tvoří dva brněnští hudebníci. Prezentují se originálním repertoárem a vytvářejí vlastní skladby. K produkci přizvali slovenského houslistu Milan Paľu.

A s jakými skladateli se setkáme? Miloslav Ištvan často komponoval pro bicí v orchestrálním obsazení, při komorních skladbách i sólově.

Karel Husa proslul svou Hudbou pro Prahu z roku 1968, kterou zkomponoval na protest proti okupaci. Jeho Elegie pro vibrafon a marimbu s některými dalšími perkusemi je pětiminutovou adaptací původně stejnojmenné skladby pro klavír.

Argentinský skladatel Mauricio Kagel využíval bicí nástroje často. Cyklus skladeb Rrrrrrr… vznikal v průběhu několika let. Má 41 autonomních částí a název každé z nich začíná písmenem R.

Skladba Marrrrimba Rrrrock Andyho Papea vznikla v 90. letech minulého století a zdůrazňuje marimbu spíše jako bicí než melodický nástroj.

Ve Vteřinách ostravského skladatele Edvarda Schiffauera uslyšíme celou řadu bicích – malý buben bez struníku i se struníkem, vířivý buben, tři činely, tři triangly, dva tamtamy, dvě bonga, hih-hat, bič a dřívka.

Luboš Fišer je autorem hudby k mnoha filmům i pohádkám. Skladba Crux pro sólové housle, tympány a zvony je zpřítomněním děsu, pokoření a prázdnoty. Je to přímý protest proti normalizaci.

Erkki-Sven Tüür patří k nejvýraznějším skladatelům současnosti a Conversio je jeho nejznámější skladba.

Nenechte si ujít

E3 Mladí dirigenti

Koncert, na kterém se po absolvování týdenního dirigentského kurzu JFO společně představí mladí dirigenti z Curyšské hudební akademie pod vedením Johannese Schlaefiho.

23. 03. 2023
18:00 hod.
Kino Vesmír
od 180 Kč
Zobrazit detail

R3 Zee Zee

Zee Zee je mladá vycházející čínská hvězda, která zahraje klavírní skladby Richarda Wagnera, Arnolda Schönberga, Maurice Ravela a Franze Liszta.

17. 04. 2023
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 230 Kč
Zobrazit detail

R4 Duo Vondráček – Colli

Špičkoví hudebníci se seznámili v Ostravě a při jednom večeru na Stodolní se domluvili, že si zahrají společně a vůbec poprvé vystoupí v klavírním duu. Na programu je Mozart, Rachmaninov a Šostakovič.

22. 05. 2023
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 230 Kč
Zobrazit detail