10. 01. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 450 Kč

M3 Novoroční koncert

Novoroční koncert probíhá pod záštitou primátora města Ostravy Mgr. Jana Dohnala

Nový rok přivítá Janáčkova filharmonie nejpopulárnější českou operou, tuto pozici si od svého uvedení drží Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany. Dále fragmenty z opery Julietta od Bohuslava Martinů a Novosvětskou symfonií od Antonína Dvořáka.

 

Bedřich Smetana
Prodaná nevěsta, předehra k opeře

Bohuslav Martinů
Fragment z opery Julietta H 253A1

Antonín Dvořák
Symfonie č. 9 e moll op. 95 B 178 „Z Nového světa“

 

Kateřina Kněžíková – soprán
Richard Samek – tenor
Jiří Hájek – baryton
Janáčkova filharmonie Ostrava
Vassily Sinaisky – šéfdirigent JFO

 

Příchod nového roku oslaví Janáčkova filharmonie skladbami tří českých hudebních velikánů. Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany si od své premiéry v roce 1866 drží pozici nejpopulárnější české opery. Efektní, mozartovsky jiskřivá a v pravém smyslu virtuózní předehra se dodnes řadí k oblíbeným číslům českých a světových orchestrů.

Fragmenty z opery Julietta skladatele Bohuslava Martinů představují průřez dílem, které skladatel vytvořil v roce 1939 pro vystoupení v pařížském rozhlase. Surrealistické libreto francouzského dramatika a básníka Georgese Neveuxe nás přivádí do iluzivního světa knihkupce Michela a jeho nedosažitelné femme fatale jménem Juliette. Na koncertě zazní první fragment, který je snovým obrazem lesa, kde dochází ke střetu Michelových reálných vzpomínek s Juliettinými fantastickými představami.

Scéna ukazuje, jak tenká může být hranice mezi realitou a snem. Vytvořením Novosvětské symfonie dal Antonín Dvořák vzniknout jednomu ze svých nejhlubších a nejkrásnějších děl. Skladba byla vytvořena během Dvořákova amerického pobytu v roce 1893 a odráží se v ní nejen dojmy z americké přírody a životního stylu, ale také inspirace afroamerickou a indiánskou lidovou hudbou.

 

Koncert byl financován z rozpočtu Ministerstva kultury České republiky.

     

Nenechte si ujít

M3 Novoroční koncert II

Nový rok přivítá Janáčkova filharmonie nejpopulárnější českou operou, tuto pozici si od svého uvedení drží Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany. Dále fragmenty z opery Julietta od Bohuslava Martinů a Novosvětskou symfonií od Antonína Dvořáka.

11. 01. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 450 Kč

P2 Colli hraje Schumanna II

Na jedné straně ostravský debut německého dirigenta Christopha Altstaedta, na druhé italský klavírista Federico Colli, který si ostravské publikum získal opakovaně. A s nimi koncert koncertů a zpověď duše, která dodnes okouzluje svou dramatičností a krásou.

19. 01. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 400 Kč

R3 Jan Lisiecki

Špičkový kanadský klavírista Jan Lisiecki zaměří ve svém recitálu pozornost na preludia od baroka až po moderní hudbu, která jim dala nový obsah i výraz. Ve svých 27 letech bývá hostem na těch nejvýznamnějších světových pódiích.

22. 01. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 300 Kč