22. 01. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 300 Kč

R3 Jan Lisiecki

Špičkový kanadský klavírista Jan Lisiecki zaměří ve svém recitálu pozornost na preludia od baroka až po moderní hudbu, která jim dala nový obsah i výraz. Ve svých 27 letech bývá hostem na těch nejvýznamnějších světových pódiích.

 

Frédéric Chopin
Preludium č. 15 Des dur z cyklu 24 preludií op. 28; Preludium č. 26 As dur op. 86

Johann Sebastian Bach
Preludium a fuga C dur z cyklu Dobře temperovaný klavír BWV 846

Sergei Rachmaninov
Preludium č. 3 d moll z cyklu Deset preludií pro klavír op. 23

Karol Szymanowski
Devět preludií op. 1 (výběr)

Olivier Messiaen
Preludia pro klavír (výběr)

Frédéric Chopin
Preludium č. 25 cis moll op. 45

Sergei Rachmaninov
Preludium č. 2 cis moll op. 3

Henryk Górecki
Čtyři preludia pro sólový klavír op. 1 (výběr)

Johann Sebastian Bach
Preludium a fuga c moll z cyklu Dobře temperovaný klavír BWV 847

Sergei Rachmaninov
Preludium č. 5 g moll z cyklu Deset preludií pro klavír op. 23

Frédéric Chopin
Preludia op. 28

 

Jan Lisiecki – klavír

 

Kanadský klavírista Jan Lisiecki patří v pouhých sedmadvaceti letech mezi špičkové virtuosy a bývá zván k hostování na nejvýznamnějších světových pódiích. Je oceňován pro technickou vyspělost a vyzrálý umělecký projev.

Ve svém ostravském recitálu zaměří Lisiecki pozornost k preludiím, která vznikla napříč staletími. Oblibu mezi skladateli nalezla tato volná hudební forma, v níž mohli dát průchod své fantazii a hudební imaginaci, již v baroku. Vzorem pro příští generace se stal cyklus preludií z Bachova Dobře temperovaného klavíru. Romantickou paralelou Bachova cyklu je 24 preludií op. 28 Fryderyka Chopina, na něž ve své virtuózní klavírní stylizaci navázal ruský skladatel Sergej Rachmaninov. Moderní hudba dala preludiím nový obsah i výraz. Karol Szymanowski koncipoval svých Devět preludií jako výběr raných klavírních miniatur, francouzský skladatel Olivier Messiaen zase v cyklu Preludií experimentoval se speciálními tónovými mody a avantgardní polský skladatel Henryk Górecki obdařil svá Čtyři preludia nekompromisní a tvrdou virtuozitou.

Nenechte si ujít

K2 Ostravské Versailles

Maďarský trumpetista Gábor Boldoczki upravil pro moderní trubku a křídlovku kompozice některých francouzských barokních skladatelů z doby vlády Ludvíka XV. Uvede je ve spolupráci s Janáčkovým komorním orchestrem.

26. 02. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 250 Kč
Zobrazit detail

K3 Baeva & Kholodenko

Významná romantická díla 19. a 20. století – Schumanna, Schuberta, Strausse a Stravinského – zazní v podání jedné z nejvýraznějších houslistek současné generace Aleny Baevy a jejího manžela klavíristy Vadyma Kholodenka.

25. 03. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 250 Kč
Zobrazit detail

R4 Alexandra Dovgan

Poprvé v České republice se představí právě v Ostravě se svým recitálem mladá šestnáctiletá pianistka Alexandra Dovgan. Její kariéru odstartovalo před 6 lety vítězství v prestižní soutěži Grand Piano Competion.

22. 04. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 260 Kč
Zobrazit detail