19. 01. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 400 Kč

P2 Colli hraje Schumanna II

Na jedné straně ostravský debut německého dirigenta Christopha Altstaedta, na druhé italský klavírista Federico Colli, který si ostravské publikum získal opakovaně. A s nimi koncert koncertů a zpověď duše, která dodnes okouzluje svou dramatičností a krásou.

 

Robert Schumann
Koncert pro klavír a orchestr a moll op. 54

Jean Sibelius
Symfonie č. 2 D dur op. 43

 

Federico Colli – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Christoph Altstaedt – dirigent

 

Slibnou kariéru klavírního virtuosa Robertu Schumannovi zmařilo zranění pravé ruky, proto vstoupil do hudebních dějin jako talentovaný skladatel a bystrý hudební kritik. Vznik jeho Klavírního koncertu je spojen s milostným vztahem s mladičkou geniální klavíristkou Clarou Wieckovou, která se o několik let později stala skladatelovou manželkou. Schumann původně zamýšlel kompozici jednovětého díla, na žádost manželky ale koncert v roce 1845 rozšířil do třívěté podoby. V jejím podání slavila skladba mimořádný úspěch a dodnes je „koncertem koncertů“ na žebříčku světové hudební literatury.

„Má Druhá symfonie je zpovědí duše,“ uvedl o svém díle finský skladatel Jean Sibelius v jednom z dopisů. Finské publikum přesto už při premiéře pochopilo tuto symfonii jako vyjádření boje o nezávislost na Rusku. Přispělo k tomu nejen grandiózní beethovenovské finále celého díla, ale také načasování. Kompozice vznikla v letech 1901–1902, bezprostředně po úspěšném provedení Sibeliovy nacionálně laděné symfonické básně Finlandia. Druhá symfonie je strhujícím dílem, které se řadí mezi nejpopulárnější skladatelovy kompozice a dodnes okouzluje posluchače svou dramatičností a krásou.

Koncert bude ostravským debutem německého dirigenta Christopha Altstaedta, po jeho boku potom vystoupí přední italský klavírista Federico Colli, který si naopak ostravské publikum již několikrát podmanil.

Nenechte si ujít

A3 Brahmsova Pastorální

Mladý nadějný autor Ian Mikyska vytvořil k 70. JFO novou kompozici. Koncert, na kterém zazní, bude ostravským debutem mladé francouzské dirigentky Lucie Leguay a v Bergově koncertu se představí slovenský houslista Dalibor Karvay, koncertní mistr Vídeňských symfoniků.

 

 

15. 02. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 400 Kč

P3 Čajkovského Klavírní koncert II

Mladá americká klavíristka Claire Huangci se představí v Druhém klavírním koncertu P. I. Čajkovského. Na svém kontě má vítězství v prestižních mezinárodních soutěžích, hostuje na nejvýznamnějších pódiích.

 

 

22. 03. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 400 Kč
Zobrazit detail

P4 Závěrečný koncert 70. sezóny II

Brahmsův Druhý klavírní koncert a Dvořákův Zlatý kolovrat v programu závěrečného koncertu JFO, kterou naposledy jako šéfdirigent povede Vassily Sinaisky. Sólistou v Brahmsově skladbě bude uznávaný izraelský pianista Boris Giltburg, se kterým šéfdirigent Sinaisky spolupracuje dlouhodobě.

03. 05. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 400 Kč
Zobrazit detail