Janáčkova filharmonie OstravaKoncertyM3: Novoroční koncert ve vídeňském stylu

M3: Novoroční koncert ve vídeňském stylu

pod záštitou primátora města Ostravy Tomáše Macury

Upozornění: Generální zkouška tohoto koncertu je veřejná a proběhne od 10.00. 

Program:
Johann Strauss ml.: Růže z jihu
Eduard Strauss: S radostí
Giacomo Puccini: Árie „Quando m’en vo“ z opery Bohéma
Johann Strauss ml.: Císařský valčík
Johann Strauss ml.: V Krapfenwaldlu
Jaques Offenbach: Árie Olympie z opery Hoffmannovy povídky
Johann Strauss ml.: Předehra k operetě Netopýr
(pauza)
Johann Strauss: Tritsch-Tratsch polka
Johann Strauss ml.: Árie „Mein Herr Marquis“ z operety Netopýr
Johann Strauss ml.: Nová pizzicato polka
Johann Strauss ml.: Hlasy jara pro soprán a orchestr
Johann Strauss ml.: Anenská polka
Johann Strauss ml.: Éljen a Magyar!
Johann Strauss ml.: Na krásném modrém Dunaji

Účinkují:
Patricia Janečková – soprán
Janáčkova fi lharmonie Ostrava
Heiko Mathias Förster – šéfdirigent JFO

Hvězdou Novoročního koncertu 2016 Janáčkovy filharmonie Ostrava je bezpochyby Patricia Janečková. V roce 2010 se stala absolutní vítězkou televizní soutěže Talentmania, ve které získala obrovskou přízeň a uznání v Čechách i na Slovensku. Tato mimořádně talentovaná operní zpěvačka zpívá od čtyř let a je výjimečným zjevem na současné hudební scéně. Odborná veřejnost vyzdvihuje především její hudební vyzrálost, intonační čistotu a kultivovanost hlasu. V roce 2011 vydala debutové album. Už jako desetiletá holčička zvítězila v konkurzu ostravské Janáčkovy filharmonie a dostala poprvé možnost zpívat se symfonickým orchestrem, se kterým vstoupí i do roku 2016 dnes už jako sebevědomá sedmnáctiletá rodící se hvězda. „Na Novoročním koncertu se mohou posluchači těšit jednak na náročné operní árie, ale také samozřejmě na klasické vídeňské melodie. Budu zpívat třeba árii z Bohémy nebo z Hoffmannových povídek, zazní ale třeba i Jarní písně Johanna Strausse mladšího,“ říká Patricia. Následuje celý rozhovor, který jsem se zpěvačkou pořídili.

Kdo nebo co Vás přivedlo ke zpěvu?
Ke zpěvu jsem se dostala velmi brzy. Kontakt s hudbou a zpěvem jsem díky rodičům měla od malička.        Už ve čtyřech letech mě maminka přihlásila do dětského sboru a od té doby zpívám doteď.

Už jako malé dítě jste zpívala i v Operním studiu Národního divadla moravskoslezského a vystupovala např. v Kouzelné flétně. Myslím, že Eva Dřízgová-Jirušová, první dáma ostravské opery, která je Vaši učitelkou, v nějakém rozhovoru říkala, že si Vašeho nádherného hlásku všimla právě tehdy. Jak na tu dobu vzpomínáte Vy?
V Kouzelné flétně jsem účinkovala už v devíti letech. Na tu dobu vzpomínám ráda. Z obsazení v opeře jsem byla šťastná. Každé představení, ačkoli jich nebylo mnoho, jsem si náramně užila. Ani ve snu by mě v té době nenapadlo, že paní Dřízgová, která vedle mě zpívala hlavní roli, se stane v budoucnu mou kantorkou zpěvu.

Není mnoho dívek, které v tomto věku dávají přednost klasice před populární hudbou. Nikdy Vás tato možnost nelákala?
Neposlouchám pouze vážnou hudbu. Je sice u mě na prvním místě, ale ráda poslouchám i jiné žánry. Mám slabost pro filmovou hudbu, jazz, hity 50. a 60. let, skupinu Beatles a mnoho dalších.

Ve 12 letech jste se stala zjevením 1. ročníku česko-slovenské reality show Talentmania, kterou jste vyhrála. Svým zpěvem a půvabem jste učarovala nejen porotě ale i všem divákům v sále i u obrazovek. Co Vám dala a co Vám třeba i vzala?
Soutěž jsem nebrala nijak vážně, byl to jen dětský nápad, zvědavost a pokus. Nepočítala jsem s úspěchem a postupováním do dalších kol. Myslím si, že soutěž mi nic nevzala, právě naopak mi dala zážitky a zkušenosti.

Jméno Evy Dřízgové-Jirušové, u které nyní studujete zpěv na Janáčkově konzervatoři, již bylo zmíněno výše. Docházela jste k této výjimečné pěvkyni na hodiny již před nástupem na konzervatoř?
Paní Eva Dřízgová mě učila zpěv už tři roky před nástupem na konzervatoř. Byly to soukromé hodiny u ní doma o víkendech, ne úplně pravidelné. Ale čím déle jsem zpívala, tím častěji byla naše spolupráce intenzívnější. Také jsme spolu začaly připravovat program na moje debutové album, které vyšlo před čtyřmi roky.

Nač především klade paní Eva důraz? Jakou nejdůležitější radu Vám dala? Co se Vám snaží vštěpit?
Paní Dřízgová je skvělá učitelka. Je precizní a pečlivá. Umí dobře vysvětlit techniku zpěvu, a také interpretaci. Každá její rada je pro mě nad zlato.

Vaše spolupráce podmíněná samozřejmě Vaším neskutečným talentem nese své plody. Jistě k nim patří i vítězství v soutěži v Římě v listopadu loňského roku. Kdo Vás na soutěž přihlásil? A můžete nám prosím aspoň trochu přiblížit její průběh?
Do pěvecké soutěže v Římě „Concorso di Musica Sacra“ jsem se dostala díky Júlii Grejtákové, korepetitorce košické opery. Byla totiž na koncertě v Jaroměřicích nad Rokytnou, kde jsem zpívala s Evou Dřízgovou a s Petrem Malým za doprovodu olomoucké filharmonie pod taktovkou dirigenta Paola Gatta. Když mě paní Grejtáková slyšela, byla přesvědčená, že právě tato římská soutěž je pro mě ta pravá

Z Vašich současných aktivit zmiňme např. roli Barbariny v inscenaci Figarovy svatby v košickém divadle …
Roli Barbariny jsem poprvé zpívala už v červnu letošního roku. Je to sice malá role, ale měla jsem příležitost stát na jevišti košické opery se skvělými zpěváky, a za tuto příležitost jsem vděčná. Dojmy z opery jsou velmi pozitivní, je to další cenná profesionální zkušenost do života.

Narodila jste se v Německu, máte slovenské občanství, žijete v Ostravě. Na Slovensku slavíte velké úspěchy. Cítíte se být spíše Slovenskou nebo Češkou?
I když žiji od malička v Česku, pořád se více cítím být jako Slovenka. Díky zázemí v Ostravě vnímám Česko jako domov, ale velmi ráda trávím čas na Slovensku. Cítím se být více mezi svými. Ostatně doma mluvíme pouze slovensky.

Co je podle Vás na zpěvu vůbec nejtěžší?
Podle mě je zpěv náročný ve všem. Nestačí mít pouze dobrou techniku, musí v tom být i emoce, které se naučit nedají. A platí to i naopak, nestačí mít jen emoce bez dobré techniky a technické průpravy. Na ní musím ještě hodně pracovat a zdokonalovat ji.

Máte nějaký svůj pěvecký vzor nebo idol?
Nejraději poslouchám Annu Netrebko, i když je dramatičtější soprán. Jako vzor mám ovšem hlavně paní Dřízgovou. Ale jsou i další jména, například Daniela Damrau, Lucia Popp nebo Edita Grúberová.

Jakou hudbu posloucháte, když relaxujete? Nebo upřednostňujete ticho?
Pro relaxaci nemám konkrétní výběr hudby. Záleží na tom, jakou mám náladu. Někdy si z pustím  klavírní koncerty, nebo sonáty, jindy filmovou hudbu a někdy stačí pouhý ptačí zpěv, šumění lesa nebo vody.

A samozřejmě nás taky zajímají Vaše sny. S kým, kde a co byste si ráda v budoucnu zazpívala?

Jsou místa, kde si toužím zazpívat. Jsou to světové operní scény, jako například v Sydney, nebo v New Yorku. To jsou ale zatím vysoké mety. Jsem ráda za každou příležitost, ať už to je v SND v Bratislavě nebo v NDM v Ostravě a na dalších místech. Nemusí se jednat ovšem jen o operní scény, ráda zpívám i v kostelích, kde bývá většinou skvělá akustika a v koncertních sálech. A s kým? Hlavně s dobrými lidmi a kvalitními zpěváky, což už se mi naštěstí mnohokrát splnilo.

Blíží se Vánoce. Jak vypadají Vánoce u Janečků? Zpíváte koledy? Dodržujete nějaké tradice? Nebo máte vlastní rodinné?
Vánoce zbožňuji. Trávím je doma s rodinou a pejskem. Koledy zpíváme a i posloucháme během vánočních příprav. Máme tradiční vánoční večeři, rozdávání dárků a díváme se na pohádky.

Který z dárků, jež jste kdy dostala, Vám udělal největší radost?
Za ty roky jsem dostala tolik dárků, že si na ten nejlepší nevybavím.  Ale vzpomínám si na první lyže, které jsem dostala asi ve čtyřech letech. Tehdy mi připadaly naprosto úžasné.

 

A co Vás čeká po Novoročním koncertě?
Po Novém roce bych ráda natočila druhé CD, čekají mě další koncerty, například v Košicích to budou Mozartovy melodie za doprovodu košické filharmonie anebo ve Zlíně filmová hudba s Filharmonií Bohuslava Martinů.