19. 12. 2022
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 230 Kč

R2 Andrew von Oeyen

Večer věnovaný preludiím Debussyho, Chopina a také současného skladatele Newmana. Za klavír usedne Andrew von Oeyen, považovaný za jednoho z nejpozoruhodnějších pianistů své generace.

 

Claude Debussy
Dvanáct preludií, I. kniha L 117

David Newman
Preludium

Fryderik Chopin
24 preludií op. 28

 

Andrew von Oeyen – klavír

 

Tento večer je věnovaný preludiím. Slovo preludium pochází z latiny a ve svém původním významu znamená „hrát před něčím“, původně označovalo předehru k vokální skladbě. Až v době romantismu se preludium osamostatnilo jako svébytná instrumentální skladba improvizačního charakteru.

Claude Debussy je výrazným představitelem hudebního impresionismu. Ve svých klavírních skladbách se snaží evokovat dojem, který člověk zažívá při pohledu na obrazy stejnojmenného výtvarného stylu. Jeho Preludia jsou rozdělena do dvou knih, každá ze skladeb má pak charakteristický název. Na koncertě zazní I. kniha.

Preludium Davida Newmana, současného amerického skladatele a dirigenta, je kratinká skladba věnovaná interpretovi večera, který ji v roce 2011 natočil na CD spolu s hudbou C. Debussyho a I. Stravinského.

Fryderik Chopin byl ve své době váženým klavírním virtuosem. Bedřich Smetana o něm prohlásil: „Jeho skladbám měl jsem ve všech koncertech co děkovat za úspěch a od té doby, co jsem skladby jeho byl poznal a pochopil, věděl jsem též, co mojí úlohou jest.“ Chopin psal svá díla vlastně výhradně pro sólový klavír. Čtyřiadvacet preludií vznikalo v letech 1835–1839.

Nenechte si ujít

R3 Zee Zee

Zee Zee je mladá vycházející čínská hvězda, která zahraje klavírní skladby Richarda Wagnera, Arnolda Schönberga, Maurice Ravela a Franze Liszta.

 

 

17. 04. 2023
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 230 Kč

E4 Mladí sólisté III.

Poslední koncert Cyklu E přinese díla světových skladatelů. V úvodu zazní Inkantace E. Rautavaaryho a závěr bude patřit houslovému koncertu N. Paganiniho. Sólového partu se ujme šestnáctiletá Korejka Boha Moon.

04. 05. 2023
18:00 hod.
Kino Vesmír
od 180 Kč

R4 Federico Colli

Do Ostravy se vrací italský klavírista Federco Colli. Na programu jeho klavírního recitálu budou skladby od Mozarta, Schuberta a Prokofjeva.

 

 

22. 05. 2023
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 230 Kč