fbpx


R3 Dobře temperovaný klavír

15. 02. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 500 Kč

Koncert zrušen

Johann Sebastian Bach
Dobře temperovaný klavír, II. díl (výběr)

 

Piotr Anderszewski – klavír

 

Polský klavírista Piotr Anderszewski je osobností, která nikdy nedělá umělecké ústupky. Vybudoval si tak pověst výjimečného pianisty, interpreta plně soustředěného pouze a jen na hudbu samotnou. Tentokrát vystoupí se zásadním opusem. 

Bachův Dobře temperovaný klavír je složen ze dvou cyklů dvaceti čtyř kompozic ve všech tóninách. Vznik prvního a druhého dělí dvě desítky let. Druhá část vznikla za umělcova pobytu v Lipsku. Autorův pedagogický záměr, chuť experimentovat a odvaha při uplatnění originálních kompozičních nápadů zde získává pevnou a jasnou formu. Bach chtěl svým dílem upozornit na možnosti nových metod ladění klavíru – a vytvořil zásadní dílo trvalé hodnoty. 

„Z Dobře temperovaného klavíru nemáme jen požitek, toto dílo nás povznáší. Radost, bolest, pláč, nářek, smích: všechno z něho vyznívá, ale tak, že skrze tóny, které to vyjadřují, přecházíme ze světa neklidu do světa míru. Nikde jinde nepochopíme tak samozřejmě, že Bach pociťoval své umění jako náboženství, jako zde,“ prohlásil o skladbě lékař, teolog a bachovský badatel Albert Schweitzer.

 

Nenechte si ujít

K3 Pavel Haas Quartet

Koncert zrušen
Pavel Haas Quartet aktuálně patří k evropské interpretační špičce. 

 

 

 

01. 03. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy

R4 Klavírní recitál Grigorije Sokolova 

Hledáme nový termín pro koncert
Jedním ze specifik Grigorije Sokolov je fakt, že dopředu neupřesňuje repertoár. Formulace: Program v jednání, je tak s ním už nerozlučně spojena. Síň je přesto vždy vyprodaná. Chodí se totiž na interpreta! 

25. 03. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 500 Kč

K4 Danjulo Ishizaka – violoncello

V Ostravě Danjulo Ishizaka už několikrát vystoupil, naposledy se Šostakovičovým Koncertem č. 2. Tentokrát přijede s recitálem pro sólové violoncello. 

12. 04. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 180 Kč
Zobrazit detail