10. 01. 2022
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 180 Kč

R3 Sandro Nebieridze

Generálka nebude veřejná

Program koncertu spojuje jedno téma: sonáta. Nejmladší skladbou je První klavírní sonáta, jejímž autorem je interpret samotný – mladý gruzinský klavírista Sandro Nebieridze.

 

Sandro Nebieridze
Klavírní sonáta č. 1 c moll

Fryderyk Chopin
Klavírní sonáta č. 2 b moll op. 35

Sergej Prokofjev
Klavírní sonáta č. 8 B dur op. 84

 

Sandro Nebieridze – klavír

 

Program koncertu spojuje jedno téma. Tím je „sonáta“, jedna z nejužívanějších hudebních forem napříč staletími. Nejmladší skladbou programu je právě První klavírní sonáta, jejímž autorem je interpret samotný. Sandro Nebieridze ji napsal ve svých čtrnácti letech. Skladba má pouze dvě věty s různými tonálními centry.

Chopinova Klavírní sonáta č. 2 b moll vznikla na zámečku George Sandové, kde skladatel pobýval přes léto 1839. Je považována za jedno z jeho nejpůsobivějších děl. Smuteční pochod byl přitom napsán už o dva roky dříve a do kompozice vložen jako třetí věta. Všechny části jsou ovšem výrazně kontrastní, každá má vlastní charakter, zároveň se však logicky doplňují.

Ve třetí části své válečné sonátové trilogie se Prokofjev pokusil překonat suverenitu předcházejících dvou sonát. A podařilo se mu to. Jde o monumentální dílo, formálně blízké symfonii, plné hlubokých filozofických myšlenek, které klade na pianistu enormní technické nároky.

Aktuální podmínky platné pro vstup na koncert

Informace o možnosti vrácení vstupenek nebo výměny za voucher

Koncert probíhá za finanční podpory Moravskoslezského kraje a Ministerstva kultury ČR.

    

Nenechte si ujít

R4 Grigory Sokolov

Jeden z nejuznávanějších žijících pianistů vůbec – Grigory Sokolov. Seriózní, soustředěný a specifický v tom, že nikdy dopředu neupřesňuje repertoár.

18. 03. 2022
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 500 Kč

A4 Magie Bohuslava Martinů

Kompozičně nejodvážnější dílo Martinů „Inkantace“ v podání Kahánka. Orchestr odehraje také Korngoldovo Mnoho povyků pro nic a Zemlinského Malou mořskou vílu.

24. 03. 2022
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

B4 Inspirace ptačím světem

Podtitul večera by mohl znít „ptačí koncert“. Jednu ze skladeb ozvláštní „ornitologickou“ taneční kreací sólista Karel Dohnal.

14. 04. 2022
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč