Janáčkova filharmonie OstravaKoncertyB4 Závěrečný koncert 70. sezóny

02. 05. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
Poslední místa
od 400 Kč

B4 Závěrečný koncert 70. sezóny

Brahmsův Druhý klavírní koncert a Dvořákův Zlatý kolovrat v programu závěrečného koncertu JFO, kterou naposledy jako šéfdirigent povede Vassily Sinaisky. Sólistou v Brahmsově skladbě bude uznávaný izraelský pianista Boris Giltburg, se kterým šéfdirigent Sinaisky spolupracuje dlouhodobě.

 

Johannes Brahms
Koncert pro klavír a orchestr č. 2 op. 83

Antonín Dvořák
Zlatý kolovrat op. 109

 

Boris Giltburg – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Vassily Sinaisky – šéfdirigent JFO

 

Přestože Brahms se s ironií sobě vlastní o Druhém klavírním koncertu vyjadřoval jako o „maličkých klavírních kusech“, dílo se řadí k vůbec nejrozsáhlejším romantickým koncertantním skladbám. Kompozici typickou svou brilantní klavírní sazbou a mistrovskou invencí složil Brahms na vrcholu tvůrčích sil, v letech 1878–1881. Skladba sklidila bouřlivý úspěch hned během budapešťské premiéry, při které se sólového partu zhostil skladatel osobně.

Zlatý kolovrat Antonína Dvořáka je jedním z děl zpracovaných na náměty Erbenovy Kytice, jejímž velkým obdivovatelem byl mimo jiné i Leoš Janáček. Skladba z roku 1896 se téměř do detailu drží Erbenových baladických veršů a Dvořák v ní barvitě vykreslil pohádkově hororový příběh se všemi jeho podrobnostmi.

Programem složeným ze skladeb Johannese Brahmse a Antonína Dvořáka se s ostravským publikem i orchestrem rozloučí šéfdirigent Vassily Sinaisky, který v JFO působil od roku 2018. Jako sólista se v Brahmsově klavírním koncertu představí uznávaný izraelský pianista Boris Giltburg, kterého se Sinaiským pojí dlouhodobá umělecká spolupráce.

Nenechte si ujít

M4 Smetanova Libuše II

Jen při vzácných příležitostech měla podle autora zaznívat opera Libuše. Rok dvoustého výročí od narození Bedřicha Smetany je bezesporu tím správným okamžikem pro její koncertní uvedení. JFO ji zahraje pod vedením hudebního ředitele pražského Národního divadla Roberta Jindry.

12. 05. 2024
15:00 hod.
Divadlo Jiřího Myrona, Ostrava
od 440 Kč

K4 Smetanovo trio

Jeden z nejprestižnějších českých komorních souborů a skladby pro housle, violoncello a klavír – Josefa Suka, Bedřicha Smetany i Antonína Dvořáka. Smetanovo trio je dlouhá léta úspěšné nejen u nás, ale také v zahraničí.

 

 

 

13. 05. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 230 Kč
Zobrazit detail

E4 Mladí sólisté III

Osm sólistů a devět operních a oratorních árií včetně nejhranější vokálně orchestrální kompozice 19. století Haydnova biblického oratoria Stvoření. Na programu budou také biblické písně Antonína Dvořáka, Její pastorkyně od Leoše Janáčka nebo sopránová árie z Maškarního plesu Giuseppe Verdiho.

23. 05. 2024
18:00 hod.
Kino Vesmír
od 200 Kč
Zobrazit detail