Janáčkova filharmonie OstravaPresskit – Zveřejnění 71. koncertní sezóny

Presskit – Zveřejnění 71. koncertní sezóny

Tisková zpráva k 71. koncertní sezóně JFO ke stažení:

 

Fotografie z tiskové konference 3. 5. 2024, Nová radnice, Ostrava, fotograf Radim Kolibík zde.

 

 

 

 

 

 

 

 

Katalog 71. koncertní sezóny ke stažení / náhledu zde


Fotografie katalogu 71. sezóny JFO zde.


Osobnosti 71. koncertní sezóny:

Hlavní hostující dirigent – Daniel Raiskin

Vedl orchestry po celém světě. V 71. sezóně přijal roli hlavního hostujícího dirigenta Janáčkovy filharmonie Ostrava. V následující sezóně dojde k jeho jmenování do role šéfdirigenta JFO, kterou bude vykonávat od sezóny 2026/27. Uznávaný dirigent Daniel Raiskin tak spojuje své jméno s ostravským orchestrem s vidinou toho, že orchestr přivede do nového koncertního sálu.

Daniel Raiskin je v současnosti hudebním ředitelem Winnipeg Symphony Orchestra a hlavním hostujícím dirigentem Bělehradské filharmonie. Do roku 2025 zároveň zastává pozici šéfdirigenta Slovenské filharmonie. Mimoto je žádaným hostem mnoha předních orchestrů v Evropě, Severní Americe, Asii a Tichomoří. Vytrvale se snaží sdílet své znalosti a vášeň pro hudbu s mladými muzikanty po celém světě. Pravidelně se věnuje práci s mládežnickými orchestry, mimo jiné v Kanadě, Estonsku, Německu, na Islandu, v Nizozemsku, Rusku a v Jihoafrické republice.

Daniel Raiskin vyrůstal jako syn renomovaného muzikologa v Sankt‑Petěrburgu. V rodném městě navštěvoval slavnou konzervatoř a ve studiu pokračoval v Amsterdamu a ve Freiburgu. Nejprve se zaměřoval na hru na violu. K jeho nasměrování na dirigentskou dráhu jej inspirovala zejména osobnost vynikajícího pedagoga Lva Saviče, jakož i mistrovské kurzy s dirigenty, jakými jsou Mariss Jansons, Neeme Järvi, Milan Horvat, Woldemar Nelsson a Jorma Panula. Brzy se stal uznávaným a jedním z nejvšestrannějších dirigentů. Je znám šíří svého repertoáru, který využívá v nápaditě koncipovaných programech.

 

Rezidenční sólista – Federico COLLI
S ostravským orchestrem si světově uznávaný pianista Federico Colli poprvé zahrál v roce 2016 na hudebním festivalu v Žilině. Později s ním koncertoval i v moravskoslezské metropoli, kam se opakovaně vrací. Zamiloval si orchestr i město a v 71. sezoně se stává rezidenčním sólistou JFO.

Klavírista Federico Colli, který je chválen deníkem Daily Telegraph za „krásně lehký dotek a lyrický projev“ a časopisem Gramophone nazýván „jedním z nejoriginálnějších myslitelů své generace“, si rychle získává celosvětové uznání pro přesvědčivé, nekonvenční interpretace a čistotu zvuku. Jeho první vydání Sonát od Domenica Scarlattiho, pro vydavatelství Chandos Records, pro něž je exkluzivním umělcem, bylo oceněno „Nahrávkou roku“ od Presto Classical. Druhý díl sonát byl jmenován „Nahrávkou měsíce“, a to jak BBC Music Magazine, tak International Piano Magazine a byl zvolen BBC Music Magazine jako jedno z nejlepších alb klasické hudby vydaných v roce 2020.

Po raných úspěších, včetně zisku zlaté medaile v Mezinárodní klavírní soutěži v Leedsu v roce 2012, ho časopis International Piano vybral jako jednoho z 30 klavíristů do 30 let, kteří budou pravděpodobně v nadcházejících letech dominovat světové hudební scéně. V roce 2023 byl také vybrán do seznamu Fortune Italia „40 pod 40“ nejvlivnějších lidí v oblasti umění a kultury.

Vystupoval s renomovanými orchestry, včetně Mariinského orchestru, Petrohradské filharmonie, Philharmonia Orchestra, Royal Philharmonic, BBC Symphony a BBC Philharmonic, Royal Liverpool Philharmonic, Royal Stockholm Philharmonic, Accademia Nazionale di Santa Cecilia, RAI Symphony Orchestra, Orchestre national d‘Île de France. Spolupracoval s uznávanými dirigenty, jako jsou Valery Gergiev, Vladimir Ashkenazy, Yuri Temirkanov, Juraj Valčuha, Ion Marin, Thomas Søndergård, Ed Spanjaard, Vasily Petrenko, Sir Mark Elder, Dennis Russel Davies a Sakari Oramo.

Jako jeden z nejplodnějších a nejúžasnějších recitalistů, předvedl své mistrovství v mnoha slavných světových sálech, jako vídeňský Musikverein a Konzerthaus, berlínský Konzerthaus, mnichovský Herkulessaal, Leipzig Gewandhaus, Amsterdam Royal Concertgebouw, London Royal Albert Hall a Royal Festival Hall, pražské Rudolfinum, Paris Philharmonie, Rome Auditorium Parco della Musica, Tokyo Nikkei Hall, Hong Kong City Hall, Seoul Kumho Art Hall, New York Lincoln Center a Chicago Bennet Gordon Hall. Účinkoval na festivalech jako Piano Festival Ruhr v Dortmundu, Dvořákův mezinárodní festival v Praze, Chopinův festival ve Varšavě, Lucerne Festival a Ravinia Festival v Chicagu.

Narodil se v Brescii v roce 1988, studoval na Milánské konzervatoři, Imola International Piano Academy a Salzburg Mozarteum pod vedením Sergia Marengoniho, Konstantina Bogina, Borise Petrushanského a Pavla Gililova.

 

Rozhovor s Federicem Collim:

 

Soubory ke stažení