Janáčkova filharmonie OstravaKoncerty2. abonentní koncert v Opavě

24. 06. 2024
19:00 hod.
90 minut
Opava, kostel sv. Václava
Vyprodáno
od 540 Kč

2. abonentní koncert v Opavě

Klavírista světového renomé Lukáš Vondráček se vrací do své rodné Opavy. V jeho podání uslyšíte První klavírní koncert Fryderyka Chopina. Večer pod vedením nadaného dirigenta Valentina Uryupina zahájí předehra ke komické opeře Bedřicha Smetany Dvě vdovy a na jeho závěru zazní Druhá symfonie Ludwiga van Beethovena, opěvující srdečnou náladou a bujarou energií.

 

Bedřich Smetana
Dvě vdovy, předehra k opeře

Fryderyk Chopin
Koncert pro klavír a orchestr č. 1 e moll op. 11

Ludwig van Beethoven
Symfonie č. 2 D dur op. 36

 

Lukáš Vondráček – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Valentin Uryupin – dirigent

 

Pravidelně se do své rodné Opavy vrací Lukáš Vondráček, dnes již klavírista světového renomé, jehož úspěšnou kariéru nastartovalo vítězství v prestižní soutěži královny Alžběty v roce 2016. Tentokrát se představí jako sólista Prvního klavírního koncertu Fryderyka Chopina. Proslulý polský „básník klavíru“ ve své kompozici z roku 1830 sólistovi svěřil širokou výrazovou paletu od melancholicky zasněných pasáží prostřední věty až po brilantní taneční kreace v závěrečném krakoviaku.

Koncert pod vedením mladého nadaného dirigenta Valentina Uryupina však nejprve zahájí předehra ke komické opeře Bedřicha Smetany Dvě vdovy. Přestože není uváděna tak často jako předehra k Prodané nevěstě, také ona nabízí orchestru možnost předvést virtuozitu nástrojových skupin a bohatou paletu orchestrálních barev.

Finále bude patřit Druhé symfonii Ludwiga van Beethovena, jež je raným dílem vzniklým v letech 1801–1802. Skladatel ji věnoval svému mecenáši Karlu Aloisi Lichnovskému z Voštic, u kterého několikrát pobýval na zámku v Hradci nad Moravicí. Po vídeňské premiéře jeden z kritiků Beethovenovo nové dílo odsoudil a označil je za „odporně se svíjejícího zraněného draka, který odmítá zemřít“. Dnešním posluchačům však hudba Beethovenovy Druhé symfonie již sotva přijde takto děsivá a oceňují spíše její srdečnou náladu a bujarou energii.

 

Koncert probíhá za finanční podpory Moravskoslezského kraje a statutárního města Opavy. Abonentní cyklus symfonických koncertů JFO se koná pod záštitou náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. et Mgr. Lukáše Curyla a primátora statutárního města Opavy Ing. Tomáše Navrátila.

Nenechte si ujít

3. abonentní koncert v Opavě

Večer pod vedením hostujícího dirigenta JFO Daniela Raiskina posluchače provede dílem soudobého skladatele Pēterise Vaskse, v podání kanadského violoncellisty Bryana Chenga zazní Schumannův romantický Violoncellový koncert a na závěr Mendehlsson-Bartholdyho Třetí symfonie inspirovaná skotským Edinburghem.

 

18. 07. 2024
19:00 hod.
Opava, kostel sv. Václava
od 540 Kč
Zobrazit detail

4. abonentní koncert v Opavě

Legendou inspirována Janáčkova Balada blanická, mimořádně náročná kompozice Rachmaninovovy Rapsodie na Paganiniho téma v podání rezidenčního sólisty Federica Colliho a Mozartova Symfonie č. 40,  jedno z jeho nejhranějších a nejobdivovanějších děl – to vše zahrnuje dramaturgie posledního opavského koncertu pod vedením předního českého dirigenta Tomáše Netopila.

06. 09. 2024
19:00 hod.
Opava, kostel sv. Václava
od 540 Kč
Zobrazit detail

B1 Brucknerova Třetí symfonie

Brucknerovy symfonie patří k vrcholům symfonické tvorby po Beethovenovi a představují pokus o přenesení wagnerovského hudebního jazyka do oblasti symfonického žánru. Jeho Třetí symfonii provede JFO pod vedením dirigenta Roberta Reimera.

31. 10. 2024
19:00 hod.
od 430 Kč
Zobrazit detail