Janáčkova filharmonie OstravaKoncerty3. abonentní koncert v Opavě

18. 07. 2024
19:00 hod.
90 minut
Opava, kostel sv. Václava
75 volných míst
od 540 Kč

3. abonentní koncert v Opavě

Večer pod vedením hostujícího dirigenta JFO Daniela Raiskina posluchače provede dílem soudobého skladatele Pēterise Vaskse, v podání kanadského violoncellisty Bryana Chenga zazní Schumannův romantický Violoncellový koncert a na závěr Mendehlsson-Bartholdyho Třetí symfonie inspirovaná skotským Edinburghem.

 

Pēteris Vasks
Musica serena

Robert Schumann
Koncert pro violoncello a orchestr a moll op. 129

Felix Mendelssohn-Bartholdy
Symfonie č. 3 a moll op. 56 “Skotská”

 

Bryan Cheng – violoncello
Janáčkova filharmonie Ostrava
Daniel Raiskin – dirigent

 

Hudba soudobého lotyšského skladatele Pēterise Vaskse je dnes uváděna v koncertních sálech po celém světě. Jeho skladby často reflektují vztah přírody a člověka a svou meditativní hudební řečí se blíží minimalismu Arva Pärta nebo Valentina Silvestrova. Průzračná Musica serena pro smyčce z roku 2015 je jednou z Vasksových nejhranějších kompozic.

Violoncellový koncert Roberta Schumanna se společně s koncerty Dvořáka a Elgara řadí ke třem velkým romantickým dílům věnovaným koncertantnímu violoncellu. Pozdní Schumannovo dílo z roku 1850 klade na sólového interpreta nejen nemalé technické nároky, ale především od něj žádá hudebnost a smysl pro vyjádření vnitřní poezie. Jako sólista se se opavskému publiku představí mladý violoncellista kanadského původu Bryan Cheng. Jako vítěz několika prestižních mezinárodních soutěží, včetně proslulé Soutěže královny Alžběty v Bruselu, měl možnost prezentovat své umění v doprovodu řady světových orchestrů.

Kolébkou Třetí symfonie Felixe Mendelssohna-Bartholdyho je skotský Edinburgh, kde na skladatele mohutně zapůsobil dojem ze zchátralé, břečťanem porostlé královské kaple, v níž byla roku 1543 korunována skotská královna Marie Stuartovna. Dojmy z návštěvy Skotska roku 1829 skladatel později přetavil do podoby symfonie, která dodnes zůstává v oblibě díky melodickému bohatství i živým rytmům s ohlasy skotské lidové hudby. Koncert povede šéfdirigent Bratislavské filharmonie a jeden z předních současných dirigentů Daniel Raiskin.

 

Koncert probíhá za finanční podpory Moravskoslezského kraje a statutárního města Opavy. Abonentní cyklus symfonických koncertů JFO se koná pod záštitou náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. et Mgr. Lukáše Curyla a primátora statutárního města Opavy Ing. Tomáše Navrátila.

Nenechte si ujít

4. abonentní koncert v Opavě

Legendou inspirována Janáčkova Balada blanická, mimořádně náročná kompozice Rachmaninovovy Rapsodie na Paganiniho téma v podání rezidenčního sólisty Federica Colliho a Mozartova Symfonie č. 40,  jedno z jeho nejhranějších a nejobdivovanějších děl – to vše zahrnuje dramaturgie posledního opavského koncertu pod vedením předního českého dirigenta Tomáše Netopila.

06. 09. 2024
19:00 hod.
Opava, kostel sv. Václava
od 540 Kč
Zobrazit detail

B1 Brucknerova Třetí symfonie

Brucknerovy symfonie patří k vrcholům symfonické tvorby po Beethovenovi a představují pokus o přenesení wagnerovského hudebního jazyka do oblasti symfonického žánru. Jeho Třetí symfonii provede JFO pod vedením dirigenta Roberta Reimera.

31. 10. 2024
19:00 hod.
od 430 Kč
Zobrazit detail

A2 Česko-francouzský večer

Charismatická francouzsko-belgická violoncellistka Camille Thomas přijíždí do Ostravy zahrát jeden z nejoblíbenějších romantických violoncellových koncertů.

05. 12. 2024
19:00 hod.
od 430 Kč
Zobrazit detail