Janáčkova filharmonie OstravaKoncerty4. abonentní koncert v Opavě

06. 09. 2024
19:00 hod.
90 minut
Opava, kostel sv. Václava
48 volných míst
od 540 Kč

4. abonentní koncert v Opavě

Legendou inspirována Janáčkova Balada blanická, mimořádně náročná kompozice Rachmaninovovy Rapsodie na Paganiniho téma v podání rezidenčního sólisty Federica Colliho a Mozartova Symfonie č. 40,  jedno z jeho nejhranějších a nejobdivovanějších děl – to vše zahrnuje dramaturgie posledního opavského koncertu pod vedením předního českého dirigenta Tomáše Netopila.

 

Leoš Janáček
Balada blanická

Sergej Rachmaninov
Rapsodie na Paganiniho téma pro klavír a orchestr op. 43

Wolfgang Amadeus Mozart
Symfonie č. 40 g moll KV 550

 

Federico Colli – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Tomáš Netopil – dirigent

 

Legenda o blanických rytířích v básnickém ztvárnění Jaroslava Vrchlického se stala podnětem k Janáčkově symfonické básni Balada blanická. Tato orchestrální skladba z roku 1919 znamenala Janáčkovu uměleckou odpověď na vznik Československa a skladatel ji věnoval prezidentu Masarykovi k sedmdesátým narozeninám.

V Rapsodii na Paganiniho téma pro klavír a orchestr z roku 1934 si Sergej Rachmaninov vybral ke zpracování proslulou melodii z Paganiniho Capriccia č. 24. Paganini, o jehož spolčení s ďáblem kolovala řada historek, se stal v 19. století symbolem fantastické virtuozity. Také v případě Rachmaninovovy Rapsodie zaštiťuje Paganiniho jméno mimořádně náročnou kompozici, která dává vyniknout klavíristově technické a výrazové brilanci. Provedení se zhostí italský pianista Federico Colli.

V Mozartově tvorbě zaujímá Symfonie č. 40 z roku 1788 pozici jednoho z nejhranějších a nejobdivovanějších děl. Zejména romantičtí hudební skladatelé našli porozumění pro Mozartův naléhavý a vášnivý výraz.

Dirigent Tomáš Netopil spolupracuje s JFO pravidelně. Po vítězství v Mezinárodní dirigentské soutěži Sira George Soltiho se zařadil mezi přední české dirigentské osobnosti a je dnes vyhledávaným hostem nejvýznamnějších světových orchestrů i operních scén.

 

Koncert probíhá za finanční podpory Moravskoslezského kraje a statutárního města Opavy. Abonentní cyklus symfonických koncertů JFO se koná pod záštitou náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. et Mgr. Lukáše Curyla a primátora statutárního města Opavy Ing. Tomáše Navrátila.

Nenechte si ujít

B1 Brucknerova Třetí symfonie

Brucknerovy symfonie patří k vrcholům symfonické tvorby po Beethovenovi a představují pokus o přenesení wagnerovského hudebního jazyka do oblasti symfonického žánru. Jeho Třetí symfonii provede JFO pod vedením dirigenta Roberta Reimera.

31. 10. 2024
19:00 hod.
od 430 Kč
Zobrazit detail

A2 Česko-francouzský večer

Charismatická francouzsko-belgická violoncellistka Camille Thomas přijíždí do Ostravy zahrát jeden z nejoblíbenějších romantických violoncellových koncertů.

05. 12. 2024
19:00 hod.
od 430 Kč
Zobrazit detail

B2 Debussyho Moře

Koncert bude naplněn hudbou mistrů francouzského hudebního impresionismu Clauda Debussyho a Maurice Ravela. Jako sólista vystoupí mladý kazašský klavírista Alim Beisembayev, vítěz prestižní Mezinárodní soutěže v Leedsu.

30. 01. 2025
19:00 hod.
od 430 Kč
Zobrazit detail