07. 10. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy

A1 Zahajovací koncert

Opojný písňový cyklus Šeherezáda na texty básní Tristana Klingsora pochází z raného období Ravelovy tvorby. Jeho vznik inspirovala stejnojmenná suita Rimského-Korsakova, která francouzskému skladateli učarovala svojí exotickou atmosférou. Sopranistku Kateřinu Kněžíkovou doprovodí orchestr pod vedením dirigenta Dominga Hindoyana.

Soňa Vetchá
Střihy

Maurice Ravel
Shéhérazade, cyklus písní pro soprán a orchestr M 41

Nikolaj Rimskij-Korsakov
Šeherezáda, symfonická suita op. 35

Změna účinkujícího

Kateřina Kněžíková – soprán
Janáčkova filharmonie Ostrava
Domingo Hindoyan
– dirigent

Vasilij Sinajskij – šéfdirigent JFO

 

Janáčkova filharmonie se zaměřuje také na současnou hudbu a na tu českou obzvlášť. Důkazem budiž zařazení tvorby mladé skladatelky Soni Vetché. Středobodem jejího zájmu jsou sluchové iluze. Orchestrální cyklus psychoakustických studií „Cuts, Switches, Clouds…“ z roku 2020 je inspirován právě jimi. Ve vybrané části s názvem „The Cuts“ (Střihy) se vydáme do hudební krajiny plné náhlých nebo pozvolných hudebních střihů, které jsou podmíněny „pravděpodobnou nepravděpodobností“ našeho subjektivního vnímání.

O více než sto let dříve (1903) zkomponoval Maurice Ravel svou Shéhérazadu, inspirovanou stejnojmennou skladbou Rimského-Korsakova, která ostatně zazní vzápětí. S francouzským šarmem a lehkostí v nás Ravel probudí fantazii a my se díky jeho opojné skladbě ocitneme v Orientu, kde se to jen hemží lstivými kupci, vezíry, hedvábnými turbany, břichatými mandaríny, princeznami a učenci.

Korsakov, námořní důstojník a cestovatel, zasvětil pohádkovým motivům a legendám téměř celou svoji tvorbu. Jeho Šeherezáda vznikla v roce 1888 na motivy známé sbírky pohádek Tisíc a jedna noc a autor ani zdaleka nemohl tušit, že právě tato suita mu v budoucnu zajistí světovou proslulost. Není však divu, protože má vše – znamenitou instrumentaci, okouzlující orchestrální barvy, svěží a pikantní melodie, orientální kolorit a rytmickou vitalitu.

Nenechte si ujít

A2 Epizoda ze života umělcova

Generálka je veřejná
Berliozova Fantastická symfonie nebo Weinbergovo Concertino pro violoncello a orchestr v podání violoncellisty Danjula Ishizaky.

02. 12. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

A3 Sibelius v rukou Aleny Baevy

Sólový part Sibeliova Koncertu pro housle a orchestr se řadí mezi ty nejnáročnější v houslové literatuře. Spolu s JFO jej předvede houslistka Alena Baeva.

10. 02. 2022
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

A5 Zpěv vzácných houslí

Generálka bude veřejná
Změna programu

O Prvním houslovém koncertu B. Martinů říká jeho ostravský interpret Josef Špaček, že je technicky náročný, až „hraničně napsaný“.

28. 04. 2022
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč