Janáčkova filharmonie OstravaKoncertyA2 Česko-francouzský večer

05. 12. 2024
19:00 hod.
90 minut
97 volných míst
od 430 Kč

A2 Česko-francouzský večer

Charismatická francouzsko-belgická violoncellistka Camille Thomas přijíždí do Ostravy zahrát jeden z nejoblíbenějších romantických violoncellových koncertů.

 

Lukáš Janata
Nová skladba na objednávku

Camille Saint-Saëns
Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 a moll op. 33

Josef Suk
Fantastické scherzo op. 25

Leoš Janáček
Taras Bulba, rapsodie pro orchestr

 

Camille Thomas – violoncello
Janáčkova filharmonie Ostrava
Andrey Boreyko – dirigent

 

Vedle prezentace již osvědčených a proslulých děl dává Rok české hudby příležitost k četnějšímu uvádění skladeb mladých tuzemských umělců. Jedním z nich je i skladatel Lukáš Janata, který v současné době žije a působí v San Franciscu. Janatova hudba získala četná ocenění a byla uvedena na mnoha místech v Evropě, v USA, ale i ve Spojených arabských emirátech.

První ze dvou violoncellových koncertů francouzského skladatele Camilla Saint-Saënse pochází z roku 1872 a byl napsán pro francouzského violoncellistu Augusta Tolbecquea. Toto stručné a svěží melodické dílo se zařadilo mezi nejhranější Saint-Saënsovy skladby a mezi nejoblíbenější romantické violoncellové koncerty. Skladba zazní v podání mladé charismatické francouzsko-belgické violoncellistky Camille Thomas.

Přestože Fantastické scherzo Josefa Suka z roku 1903 patří k jeho drobnějším orchestrálním pracím, osobitá směs snové fantastiky a grotesky v mistrovské instrumentaci z něj činí malý klenot české hudby.

Symfonická rapsodie Taras Bulba Leoše Janáčka vznikla ve válečných letech 1915–1918. Pověst o kozáckém atamanu v literárním zpracování Nikolaje Vasiljeviče Gogola inspirovala skladatele k mohutné, expresivní hudební básni, která patří k Janáčkovým nejpůsobivějším orchestrálním skladbám.

Nenechte si ujít

B2 Debussyho Moře

Koncert bude naplněn hudbou mistrů francouzského hudebního impresionismu Clauda Debussyho a Maurice Ravela. Jako sólista vystoupí mladý kazašský klavírista Alim Beisembayev, vítěz prestižní Mezinárodní soutěže v Leedsu.

30. 01. 2025
19:00 hod.
od 430 Kč
Zobrazit detail

A3 Stravinského Pták Ohnivák

Bartókův Druhý houslový koncert zazní v podání světově vyhledávaného a oceňovaného houslisty Ilyi Gringoltse. Orchestr JFO pod taktovkou Andreye Boreyka zahraje také Stravinského hudební ztvárnění Ptáka Ohniváka.

20. 02. 2025
19:00 hod.
od 430 Kč
Zobrazit detail

A4 Beethovenova Pastorální

Jedno z nejprůzračnějších Beethovenových děl, v němž se odráží poezie venkovského života, provede JFO pod taktovkou temperamentního Domingo Hindoyana, který uchvátil ostravské publikum již před třemi lety.

10. 04. 2025
19:00 hod.
od 430 Kč
Zobrazit detail