Janáčkova filharmonie OstravaKoncertyA3 Brahmsova Pastorální

15. 02. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 400 Kč

A3 Brahmsova Pastorální

Mladý nadějný autor Ian Mikyska vytvořil k 70. JFO novou kompozici. Koncert, na kterém zazní, bude ostravským debutem mladé francouzské dirigentky Lucie Leguay a v Bergově koncertu se představí slovenský houslista Dalibor Karvay, koncertní mistr Vídeňských symfoniků.

 

Ian Mikyska
Drops; mist; rain

Alban Berg
Koncert pro housle a orchestr

Johannes Brahms
Symfonie č. 2 D dur op. 73 „Pastorální“

 

Dalibor Karvay – housle
Janáčkova filharmonie Ostrava
Lucie Leguay – dirigentka

 

Sedmdesáté výročí JFO si žádá oslavu. A jak jinak slavit než hudbou? Dali jsme proto příležitost mladým nadějným skladatelům, aby vytvořili nové kompozice. Autorem první z nich je Ian Mikyska, který i přes svůj nízký věk patří k nejvýraznějším současným skladatelům v oblasti soudobé a experimentální hudby.

Koncert pro housle a orchestr s podtitulem „Památce anděla“ od Albana Berga patří mezi vrcholné kompozice minulého století. Dílo z roku 1935 vypráví příběh Manon Gropiusové, která v osmnácti letech podlehla dětské obrně. Bergův koncert vykresluje boj něžné dívky se zákeřnou nemocí a vrcholí variacemi na Bachovo zpracování luteránského smutečního chorálu Es ist genug.
Večer uzavře Brahmsova Druhá symfonie, které se pro její blízkost k přírodě někdy přezdívá „Pastorální“. Vznikla v roce 1877 během skladatelova letního pobytu u rakouského Vrbského jezera (Wörthersee). Celým dílem prostupuje notná dávka melancholie a sám autor prohlásil, že nikdy předtím nenapsal dílo tak smutné.

Koncert bude ostravským debutem mladé francouzské dirigentky Lucie Leguay, v Bergově koncertu se potom publiku představí slovenský houslista Dalibor Karvay, koncertní mistr Vídeňských symfoniků.

 

Koncert finančně podpořil Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním, z. s.

Nenechte si ujít

K2 Ostravské Versailles

Maďarský trumpetista Gábor Boldoczki upravil pro moderní trubku a křídlovku kompozice některých francouzských barokních skladatelů z doby vlády Ludvíka XV. Uvede je ve spolupráci s Janáčkovým komorním orchestrem.

 

 

 

26. 02. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 250 Kč

P3 Čajkovského Klavírní koncert II

Mladá americká klavíristka Claire Huangci se představí v Druhém klavírním koncertu P. I. Čajkovského. Na svém kontě má vítězství v prestižních mezinárodních soutěžích, hostuje na nejvýznamnějších pódiích.

 

 

22. 03. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 400 Kč

A4 Z mého života

ZMĚNA SÓLISTY

Eliška Cílková je autorkou další skladby složené k jubileu JFO. Na novinku naváže jeden z nejčastěji uváděných orchestrálních cyklů G. Mahlera. Písně z něj přednese rakouský barytonista Paul Armin Edelmann, taktovky se ujme uznávaný dirigent a pravidelný host JFO Andrey Boreyko.

11. 04. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 400 Kč