11. 04. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 400 Kč

A4 Z mého života

Změna sólisty

Eliška Cílková je autorkou další skladby složené k jubileu JFO. Na novinku naváže jeden z nejčastěji uváděných orchestrálních cyklů G. Mahlera. Písně z něj přednese rakouský barytonista Paul Armin Edelmann, taktovky se ujme uznávaný dirigent a pravidelný host JFO Andrey Boreyko.

 

Eliška Cílková
Odstíny záře

Gustav Mahler
Písně o mrtvých dětech

Bedřich Smetana
Smyčcový kvartet č. 1 e moll „Z mého života“ v úpravě pro orchestr (George Szell)

Paul Armin Edelmann – baryton
Janáčkova filharmonie Ostrava
Andrey Boreyko – dirigent
Iván Paley – baryton

 

U příležitosti svého jubilea oslovila JFO se žádostí o novou kompozici Elišku Cílkovou, která sklízí uznání nejen jako skladatelka, ale také jako dokumentaristka. Její snímky si vysloužily cenu České filmové kritiky, skladatelská tvorba pak uspěla například v soutěži Musica nova. Od prvotních zvukových instalací a experimentů s elektroakustickou tvorbou se Cílková posunula ke klasičtějšímu pojetí hudby.

Na novou skladbu naváže jeden z nejčastěji uváděných písňových cyklů Gustava Mahlera. Písně o mrtvých dětech vycházejí z básnické sbírky Friedricha Rückerta, který ji napsal sklíčený ze smrti svých dvou dětí. Písně přednese rakouský barytonista Paul Armin Edelmann, taktovky se ujme uznávaný polsko‑ruský dirigent a pravidelný host Janáčkovy filharmonie Andrey Boreyko.
Hudební tečkou večera bude První smyčcový kvartet „Z mého života“ Bedřicha Smetany. Jeho orchestrální verzi vytvořil počátkem 50. let minulého století maďarsko‑americký dirigent George Szell. Ten v meziválečném období působil i v Novém německém divadle v Praze, proslul však zejména jako dirigent symfonického orchestru v americkém Clevelandu. Smetanova autobiografická zpověď vznikla dva roky po skladatelově ohluchnutí a díky Szellově instrumentaci získala podobu úchvatné čtyřvěté symfonie.

 

Koncert byl financován z rozpočtu Ministerstva kultury České republiky a Ochranného svazu autorského pro práva k dílům hudebním, z. s.

           

Nenechte si ujít

R4 David Kadouch

Změna programu

Z důvodu náhlé zdravotní indispozice Alexandry Dovgan měníme program dnešního klavírního recitálu. Mladou pianistku nahradí vynikající francouzský klavírista David Kadouch.

 

 

22. 04. 2024
19:00 hod.
od 260 Kč
Zobrazit detail

B4 Závěrečný koncert 70. sezóny

Brahmsův Druhý klavírní koncert a Dvořákův Zlatý kolovrat v programu závěrečného koncertu JFO, kterou naposledy jako šéfdirigent povede Vassily Sinaisky. Sólistou v Brahmsově skladbě bude uznávaný izraelský pianista Boris Giltburg, se kterým šéfdirigent Sinaisky spolupracuje dlouhodobě.

02. 05. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 400 Kč

K4 Smetanovo trio

Jeden z nejprestižnějších českých komorních souborů a skladby pro housle, violoncello a klavír – Josefa Suka, Bedřicha Smetany i Antonína Dvořáka. Smetanovo trio je dlouhá léta úspěšné nejen u nás, ale také v zahraničí.

 

 

 

13. 05. 2024
19:00 hod.
od 230 Kč