26. 02. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 250 Kč

K2 Ostravské Versailles

Maďarský trumpetista Gábor Boldoczki upravil pro moderní trubku a křídlovku kompozice některých francouzských barokních skladatelů z doby vlády Ludvíka XV. Uvede je ve spolupráci s Janáčkovým komorním orchestrem.

 

Jean‑Philippe Rameau
Dvorní Indové RCT 44 (výběr)

Jean‑Marie Leclair
Koncert pro hoboj a orchestr C dur op. 7 č. 3 (úprava pro křídlovku G. Boldoczki)

Jean‑Joseph Cassanéa de Mondonville
Sonáta č. 4 C dur z cyklu Sonáty a symfonie op. 3

François Couperin
Prélude z Královského koncertu č. 2 D dur pro flétnu, violu da gamba a basso continuo (úprava pro trubku a orchestr G. Boldoczki)

François Couperin
Muzette z Královského koncertu č. 3 A Dur pro hoboj a cemballo (úprava pro trubku a orchestr G. Boldoczki)

Jean‑Philippe Rameau
Contredanse très vive z opery Les Boréades RCT 31 (úprava pro trubku a orchestr G. Boldoczki)

Michel Corrette
Concerto comique č. 25 „Les sauvages et la Furstenberg“

Jean‑Marie Leclair
Koncert pro housle a orchestr č. 5 a moll op. 7

Michel Blavet
Koncert pro flétnu a orchestr a moll (úprava pro křídlovku G. Boldoczki)

 

Gábor Boldoczki – trubka
Janáčkův komorní orchestr
Jakub Černohorský – umělecký vedoucí

 

Ve spolupráci s Janáčkovým komorním orchestrem uvede maďarský trumpetista Gábor Boldoczki skladby francouzského baroka, které během vlády Ludvíka XV. zněly na zámku ve Versailles. Zatímco prostý lid v té době hladověl, francouzský král pořádal okázalé slavnosti ve velkolepých hodovních síních i v rozlehlém parku. Bavit krále a jeho dvořany tehdy mohli jen ti nejlepší skladatelé a umělci.

Boldoczki, který patří mezi přední současné trumpetisty, některé jejich kompozice přepsal a upravil pro moderní trubku a křídlovku. Během večera tak zazní výběr výstupů z oper Dvorní Indové a Boreády versailleského dvorního skladatele Jeana Philippa Rameaua, dva koncerty zakladatele francouzské houslové školy Jeana‑Marii Leclaira a další.

Nenechte si ujít

P3 Čajkovského Klavírní koncert II

Mladá americká klavíristka Claire Huangci se představí v Druhém klavírním koncertu P. I. Čajkovského. Na svém kontě má vítězství v prestižních mezinárodních soutěžích, hostuje na nejvýznamnějších pódiích. Na programu bude i skladba Bély Bartóka, která zazněla v Kubrickově Osvícení.

22. 03. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 400 Kč
Zobrazit detail

K3 Baeva & Kholodenko

Významná romantická díla 19. a 20. století – Schumanna, Schuberta, Strausse a Stravinského – zazní v podání jedné z nejvýraznějších houslistek současné generace Aleny Baevy a jejího manžela klavíristy Vadyma Kholodenka.

25. 03. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 250 Kč
Zobrazit detail

K4 Smetanovo trio

Jeden z nejprestižnějších českých komorních souborů a skladby pro housle, violoncello a klavír – Dmitrije Šostakoviče, Bedřicha Smetany i Antonína Dvořáka. Smetanovo trio je dlouhá léta úspěšné nejen u nás, ale také v zahraničí.

13. 05. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 230 Kč
Zobrazit detail