fbpx

Janáčkova filharmonie OstravaB/Symfonický cyklusB2 Beethovenův Třetí klavírní koncert

B2 Beethovenův Třetí klavírní koncert

26. 11. 2020
19:00 hod.
Online
od 50 Kč

Koncert bude přenášen online na facebooku a zde zdarma (od 19 hodin)

Budeme však rádi, když nám vyjádříte podporu zakoupením virtuální vstupenky v ceně 50 Kč (lze koupit online na našem webu prostřednictvím tlačítka „koupit vstupenku“ u daného koncertu).  „V této složité době je pro nás prvořadá snaha udržet s vámi kontakt a možnost zprostředkovat vám alespoň tímto způsobem tolik potřebné setkávání s krásnou hudbou. Uvědomujeme si, že pro nikoho z nás není současná situace jednoduchá, proto bychom chtěli poděkovat všem těm, kteří nás v našem snažení podpořili a podpoří. Velice si těchto projevů solidarity vážíme,“ vzkazuje ředitel JFO Jan Žemla

Dramaturgie večera se mění s ohledem na velikost obsazení, aby bylo možné na pódiu zajistit předepsané rozestupy pro jednotlivé hráče.

Mění se i protagonista večera. Nikolaj Luganskij bohužel kvůli pandemii nemůže dorazit (pro neudělení povolení k opuštění Ruské federace). Podařilo se na místo něj získat Lukáše Vondráčka, který zahraje Beethovenův Klavírní koncert č. 3. Přiletět nemůže ani původně ohlášený španělský dirigent J. Caballé-Domenech, za dirigentským pultem ho nahradí Robert Jindra. Koncert bude natáčet Český rozhlas.

 

Wojciech Kilar
Orawa

Dmitrij Šostakovič
Komorní symfonie op. 110a

Ludwig van Beethoven
Koncert pro klavír č. 3 c moll op. 37

Fryderyk Chopin
Klavírní koncert č. 2 f moll op. 21

Modest Petrovič Musorgskij
Chovanština, předehra k opeře

Nikolaj Karlovič Metner
Koncert pro klavír a orchestr č. 3 e moll op. 60

Sergej Rachmaninov
Ostrov mrtvých, symfonická báseň, op. 29

Alexandr Nikolajevič Skrjabin
Le Poème de l’extase (Poéma extáze) symfonie č. 4 op. 54

 

Nikolaj Luganskij – klavír
Lukáš Vondráček – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Josep Caballé-Domenech – dirigent
Robert Jindra – dirigent

 

Orawa pro komorní smyčcový orchestr korunuje sérii skladeb Wojciecha Kilara inspirovaných folklórem Goralů. Od svého prvního uvedení v Zakopaném v roce 1986 je hitem nejen polských koncertních sálů a posluchače oblažuje svou spontánností, energií a temperamentem. V jednom rozhovoru skladatel uvedl, že snil o vytvoření díla inspirovaného goralskou kapelou a tento sen si splnil v Orawě. „Je to jedna z mála skladeb, kdy jsem se svou prací spokojený,“ říká autor.
V létě 1960 přivedla Šostakoviče práce na partituře hudby pro sovětsko-východoněmecký film do Drážďan, které byly v roce 1945 zničeny spojeneckým bombovým útokem, při němž zahynulo více lidí než v Hirošimě. Šostakovič tam během tří dnů složil smyčcový kvartet s podtitulem „Na památku obětí fašismu a války“. Komorní symfonie c moll op. 110a je pak Smyčcovým kvartetem č. 8 rozepsaným pro orchestr.
Třetí klavírní koncert složil Ludwig van Beethoven v roce 1800 a poprvé byl uveden 5. dubna 1803 se skladatelem jako sólistou. Skladba byla věnována knížeti Ludvíku Ferdinandovi z Pruska.

Nenechte si ujít

B3 Lukáš Vondráček hraje Brahmse

Vondráček a Sinaisky. Dva světově proslulí interpreti, kteří nacházejí v partiturách novou energii a poselství.  Dvě největší hvězdy aktuální sezóny JFO na jednom pódiu!

11. 02. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč
Zobrazit detail

B4 Čajkovského Patetická

Čajkovského Šestá symfonie je autorovým posledním dílem, které uvedl před publikem. Zemřel několik dní po premiéře. Světového ohlasu díla se už nedočkal.

08. 04. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč
Zobrazit detail

B5 Závěrečný koncert 

Poslední skladbou symfonických cyklů bude Sibeliova Sedmá symfonie, v níž je rozmanitosti dosaženo téměř neustále se měnícím tempem a tonálními kontrasty.

13. 05. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč
Zobrazit detail