fbpx

Janáčkova filharmonie OstravaB/Symfonický cyklusB2 Ruská hudba a Nikolai Lugansky

B2 Ruská hudba a Nikolai Lugansky

26. 11. 2020
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč

Modest Petrovič Musorgskij
Chovanština, předehra k opeře

Nikolaj Karlovič Metner
Koncert pro klavír a orchestr č. 3 e moll op. 60

Sergej Rachmaninov
Ostrov mrtvých, symfonická báseň, op. 29

Alexandr Nikolajevič Skrjabin
Le Poème de l’extase (Poéma extáze) symfonie č. 4 op. 54

 

Nikolai Lugansky – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Josep Caballé-Domenech – dirigent

 

K nejvýraznějším osobnostem 2. poloviny 19. století v Rusku patřili skladatelé tvořící skupinu nazývanou Mocná hrstka. Jejím členem byl i Musorgskij. Kdo by neznal jeho Obrázky z výstavy. Je však autorem i dalších drobnějších skladeb a také oper. Chovanštinu zkomponoval na vlastní text. Během večera zazní lyrická předehra k této opeře.
Ačkoliv Metner psal svůj Koncert pro klavír a orchestr za války a ten byl premiérován v Londýně, kde skladatel a klavírista od roku 1936 až do smrti žil, nezapře se ani zde ruský vliv. Dílo bylo totiž inspirováno baladou Rusalka Michaila Lermontova. Vyústění příběhu vodní nymfy je však jiné, mnohem optimističtější než u literární předlohy. Provedení se chopí Nikolai Lugansky, legenda moderní ruské klavírní školy, která se do Ostravy vrací po dvou letech.
Na počátku byla černobílá reprodukce obrazu Ostrov mrtvých Arnolda Böcklina. Ta Rachmaninovem tak otřásla, že složil stejnojmennou symfonickou báseň. Když se později seznámil s původní malbou, prohlásil: „Kdybych viděl originál dříve než reprodukci, pravděpodobně bych nenapsal svůj Ostrov mrtvých, líbí se mi to v černé a bílé.“
Kosmos, tvůrčí duch, stvoření bez vnější motivace. Tyto vrcholné ideje se Skrjabin pokusil zachytit ve své programní symfonii Poéma extáze. Symfonie má pouze jedinou větu, její potlačená tonalita dává vyznít širokému spektru harmonických barev.

Nenechte si ujít

B3 Lukáš Vondráček hraje Brahmse

Vondráček a Sinaisky. Dva světově proslulí interpreti, kteří nacházejí v partiturách novou energii a poselství.  Dvě největší hvězdy aktuální sezóny JFO na jednom pódiu!

11. 02. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč
Zobrazit detail

B4 Čajkovského Patetická

Čajkovského Šestá symfonie je autorovým posledním dílem, které uvedl před publikem. Zemřel několik dní po premiéře. Světového ohlasu díla se už nedočkal.

08. 04. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč
Zobrazit detail

B5 Závěrečný koncert 

Poslední skladbou symfonických cyklů bude Sibeliova Sedmá symfonie, v níž je rozmanitosti dosaženo téměř neustále se měnícím tempem a tonálními kontrasty.

13. 05. 2021
19:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 190 Kč
Zobrazit detail