06. 02. 2025
18:00 hod.
90 minut
376 volných míst
od 200 Kč

E1 Mladí sólisté I

Mladý slovenský klavírista Pavol Praženica se ostravskému publiku představí v Druhém klavírním koncertu Camilla Saint-Saënse. V interpretaci předního českého klavíristy a uměleckého garanta cyklu E Iva Kahánka zazní Třetí klavírní koncert Bohuslava Martinů.

 

Nová skladba vybraná na základě otevřené výzvy

Camille Saint-Saëns
Koncert pro klavír a orchestr č. 2 g moll op. 22

Bohuslav Martinů
Koncert pro klavír a orchestr č. 3 H. 316

 

Pavol Praženica – klavír
Ivo Kahánek – klavír, umělecký garant cyklu
Anna Bangoura – průvodní slovo
Janáčkova filharmonie Ostrava
Piotr Wacławik – dirigent

 

Mladý slovenský klavírista Pavol Praženica se ostravskému publiku představí v Druhém klavírním koncertu Camilla Saint-Saënse, který je nejznámějším a nejhranějším z jeho celkem pěti klavírních koncertů. Když v roce 1868 při jednom setkání věhlasný ruský pianista, skladatel a dirigent Anton Rubinstein v rozhovoru se Saint-Saënsem prohodil, že v Paříži ještě doposud nikdy nedirigoval, slovo dalo slovo a během tří týdnů se podařilo zorganizovat jeho dirigentské vystoupení v proslulém Pleyelově sále. Druhý klavírní koncert vznikl právě pro tuto příležitost a zazněl tak poprvé pod Rubinsteinovou taktovkou a se skladatelem u klavíru.

V interpretaci předního českého klavíristy a uměleckého garanta cyklu E Ivo Kahánka zazní Třetí klavírní koncert Bohuslava Martinů. Když Martinů v roce 1947 začal na skladbě pracovat, procházel jedním ze svých nejtěžších životních období. Kromě manželských potíží se zotavoval z vážného a bolestivého úrazu, který se mu málem stal osudným. Další osudovou ranou pro něj bylo převzetí moci v Československu v únoru 1948 komunisty, což definitivně ukončilo plán na návrat Martinů do rodné země. Koncert skladatel dokončil 10. března 1948 v den vraždy Jana Masaryka a poznámku o této události zaznamenal i do své partitury.

Nenechte si ujít

E2 Mladí dirigenti

06. 03. 2025
18:00 hod.
od 200 Kč
Zobrazit detail

E3 Mladí sólisté II

Koncert pro marimbu a orchestr z pera současného amerického skladatele Kevina Beaverse provede mladá hráčka na bicí nástroje Lenka Titzová. První klavírní koncert Petra Iljiče Čajkovského zazní v podání mladičké české klavíristky Kláry Skalkové.

03. 04. 2025
18:00 hod.
od 200 Kč
Zobrazit detail

E4 Mladí sólisté III

29. 05. 2025
18:00 hod.
od 200 Kč
Zobrazit detail