fbpx


E1 Mladí sólisté I.  

12. 11. 2020
18:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 150 Kč

Koncert bude přenášen online

Koncert bude bez pauzy. S ohledem na vládní nařízení a povinné rozestupy mezi jednotlivými hráči, není bohužel možné odehrát Bartókův Klavírní koncert č. 1. Program se tedy mění následovně:

Wolfgang Amadeus Mozart
„Bella mia fiamma“ koncertní árie K 528

Giovanni Battista Pergolesi
„Vidit suum“, árie ze Stabat Mater

Gioacchino Rossini
„Una voce poco fa“, árie Rosiny z opery Lazebník sevillský

Daniel Skála
Koncert pro cimbál a orchestr

Henryk Wieniawski
Brilantní fantazie na motivy z Gounodovy opery „Faust“ op. 20

Béla Bartók
Koncert pro klavír a orchestr č. 1 Sz. 83 BB 91

 

Markéta Böhmová – soprán
Zdeňka Kotková  – soprán
Kateřina Popová – soprán
Gabriela Krchňáčková – cimbál
Dennis Schneiderka – housle
Tomáš Vrána – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Stanislav Vavřínek – dirigent

 

Arii Bella mia fiamma slíbil Mozart své pražské hostitelce Josefíně Duškové. Aby si vymohla splnění tohoto slibu, zamkla prý skladatele v zahradním domku jejich pražského domu a pustila ho, až když byla skladba hotová. I Mozart měl ovšem podmínku. Že hostitelka zazpívá árii z listu bez jediné chybičky. Jde pravděpodobně o legendu, ale pěknou, co říkáte?

Vznik Stabat Mater provází temnější okolnosti. Pergolesi skladbu napsal několik týdnů předtím, než zemřel na tuberkulózu. Snad i proto zde dokázal tak intenzivně vyjádřit Kristovo utrpení a také naději, která čeká za hranicemi smrti.

Rossini se svým Lazebníkem sevillským uspěl až napodruhé – první uvedení před publikem provázel nezájem, až podruhé přišel nadšený ohlas. Samotný Lazebník ovšem uspěl až na popáté, před Rossinim tuto látku zhudebnili čtyři jiní skladatelé. Z Rossiniho pera pak vyšla nesmrtelná hudební komedie.

Současný skladatel Daniel Skála je profesionálním hráčem na cimbál, který se snaží prezentovat jako koncertní umělecký nástroj.

Wieniawského Fantaisie brillante je založena na rozpracovaných tématech Gounodovy opery Faust z roku 1865.

Bartókův Klavírní koncert č. 1 vznikl v době autorova zájmu o barokní hudbu, často zde například využívá kontrapunkt a dodržuje klasické třívěté schéma. Navzdory tomu zachoval hudbě pověstnou tvrdost a expresivitu.

 

Nenechte si ujít

E2 Mladí dirigenti

Po týdnu intenzivních zkoušek s orchestrem se ostravskému publiku na tomto koncertu představí studenti dirigování z Curyšské hudební akademie pod vedením Johannese Schlaefliho.

25. 02. 2021
18:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 100 Kč
Zobrazit detail

E3 Mladí sólisté II. 

Během večera se na pódiu vystřídá pětice mladých interpretek, které postupně rozezní marimbu, klarinet, violoncello, svůj hlas a klavír. Orchestr bude dirigovat Chuhei Iwasaki.

22. 04. 2021
18:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 150 Kč
Zobrazit detail

E4 Hudební mládí s hvězdami

Koncert, během něhož vedle sebe k pultům usednou žáci ZUŠ Moravskoslezského, Zlínského a Olomouckého kraje a členové JFO. Připojí se k nim významní umělci – Ivo Kahánek, Magdalena Kožená a další. 

21. 05. 2021
18:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 200 Kč
Zobrazit detail