Janáčkova filharmonie OstravaP/Symfonické pátkyP4 Závěrečný koncert 70. sezóny II

03. 05. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 400 Kč

P4 Závěrečný koncert 70. sezóny II

Brahmsův Druhý klavírní koncert a Dvořákův Zlatý kolovrat v programu závěrečného koncertu JFO, kterou naposledy jako šéfdirigent povede Vassily Sinaisky. Sólistou v Brahmsově skladbě bude uznávaný izraelský pianista Boris Giltburg, se kterým šéfdirigent Sinaisky spolupracuje dlouhodobě.

 

Johannes Brahms
Koncert pro klavír a orchestr č. 2 op. 83

Antonín Dvořák
Zlatý kolovrat op. 109

 

Boris Giltburg – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Vassily Sinaisky – šéfdirigent JFO

 

Přestože Brahms se s ironií sobě vlastní o Druhém klavírním koncertu vyjadřoval jako o „maličkých klavírních kusech“, dílo se řadí k vůbec nejrozsáhlejším romantickým koncertantním skladbám. Kompozici typickou svou brilantní klavírní sazbou a mistrovskou invencí složil Brahms na vrcholu tvůrčích sil, v letech 1878–1881. Skladba sklidila bouřlivý úspěch hned během budapešťské premiéry, při které se sólového partu zhostil skladatel osobně.

Zlatý kolovrat Antonína Dvořáka je jedním z děl zpracovaných na náměty Erbenovy Kytice, jejímž velkým obdivovatelem byl mimo jiné i Leoš Janáček. Skladba z roku 1896 se téměř do detailu drží Erbenových baladických veršů a Dvořák v ní barvitě vykreslil pohádkově hororový příběh se všemi jeho podrobnostmi.

Programem složeným ze skladeb Johannese Brahmse a Antonína Dvořáka se s ostravským publikem i orchestrem rozloučí šéfdirigent Vassily Sinaisky, který v JFO působil od roku 2018. Jako sólista se v Brahmsově klavírním koncertu představí uznávaný izraelský pianista Boris Giltburg, kterého se Sinaiským pojí dlouhodobá umělecká spolupráce.

Nenechte si ujít

P1 Zahajovací koncert 70. sezóny II

Beethovenův Houslový koncert a Šostakovičova Devátá symfonie, k tomu houslista Gluzman a šéfdirigent JFO Sinaisky, které spojuje nejen dlouhodobé profesní, ale také přátelské pouto.

06. 10. 2023
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 400 Kč

P2 Colli hraje Schumanna II

Na jedné straně ostravský debut německého dirigenta Christopha Altstaedta, na druhé italský klavírista Federico Colli, který si ostravské publikum získal opakovaně. A s nimi koncert koncertů a zpověď duše, která dodnes okouzluje svou dramatičností a krásou.

19. 01. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 400 Kč

P3 Čajkovského Klavírní koncert II

Mladá americká klavíristka Claire Huangci se představí v Druhém klavírním koncertu P. I. Čajkovského. Na svém kontě má vítězství v prestižních mezinárodních soutěžích, hostuje na nejvýznamnějších pódiích.

 

 

22. 03. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 400 Kč
Zobrazit detail