
P4 Závěrečný koncert II
Večer, zazní novinka Jana Ryanta Dřízala Splendor solis, houslový koncert Mieczysława Weinberga v podání rakouského virtuoza Benjamina Schmida a majestátní První symfonie Johannesa Brahmse — dílo, které završilo dlouhé hledání hudební dokonalosti.
Jan Ryant Dřízal:
Splendor Solis (světová premiéra skladby na objednávku JFO)
Mieczysław Weinberg:
Koncert pro housle a orchestr g moll op. 67
Johannes Brahms:
Symfonie č. 1 c moll op. 68
Benjamin Schmid – housle
Janáčkova filharmonie Ostrava
Daniel Raiskin – dirigent
Jan Ryant Dřízal je jednou z výrazných skladatelských osobností současné české hudby. Dřízalova nová kompozice, jež vznikla na objednávku JFO, odkazuje svým názvem Splendor solis (Sluneční záře) ke stejnojmennému alchymickému traktátu, jehož autorství se přisuzuje legendárnímu renesančnímu alchymistovi Salomonu Trismosinovi.
Umění uznávaného rakouského houslisty Benjamina Schmida a zvuk jeho houslí Stradivari „ex Viotti“ z roku 1718 si posluchači budou moci vychutnat v Houslovém koncertu Mieczysława Weinberga. Tento ruský skladatel s polskými kořeny zkomponoval svůj koncert v roce 1959 pro houslistu Leonida Kogana. V díle se geniálně mísí vlivy Šostakovičovy hudby s ohlasy židovského folklóru a sólistovi je zde dán prostor, aby ukázal jak svou brilantní techniku, tak i šťavnatý tón a kantilénu.
Počátky kompozice První symfonie Johannesa Brahmse sahají do roku 1854, kdy bylo skladateli jedenadvacet let. Na své dokončení si však toto dílo muselo ještě dalších dvacet dva let počkat. Snad to byla snaha vyrovnat se beethovenskému ideálu a přivést dílo k dokonalosti, která Brahmsovu práci protáhla až do roku 1876. V První symfonii se Brahmsovi skutečně podařilo vytvořit velkolepé dílo, které – podobně jako v Beethovenově Deváté – vrcholí ve finále radostným hymnickým zpěvem spějícím k triumfálnímu závěru.
Nenechte si ujít
B3 Beethovenův Třetí klavírní koncert
Večer, kde se potkává současnost s hudební klasikou. Zazní dílo českého skladatele Martina Klusáka, Beethovenův Třetí klavírní koncert — plný síly a emocí — a Čtvrtá symfonie „Adagio“ Krzysztofa Pendereckého, která spojuje moderní jazyk s odkazem velkých symfonických tradic.
H2 Vondráček hraje Beethovena
Koncert otevře Smetanova Vltava, symfonická báseň, která mistrovsky zobrazuje přírodní krásy a historické významy české řeky. Následovat bude Beethovenův Třetí klavírní koncert, rané dílo skladatele, které spojuje brilantní klavírní virtuozitu s hrdinskými motivy, jež se později objeví v jeho Eroice.
P3 Sibeliova První II
Americká hudba plná svěžích rytmů i severská romantika zazní na koncertě pod taktovkou kanadské dirigentky Tanii Miller. Z amerického kontinentu zazní slavné Apalačské jaro a Klarinetový koncert Aarona Coplanda v podání Pabla Barragána. Druhou část večera naplní síla, krása a lyrika finské přírody v První symfonii Jeana Sibelia.