25. 03. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 250 Kč

K3 Baeva & Kholodenko

Významná romantická díla 19. a 20. století – Schumanna, Schuberta, Strausse a Stravinského – zazní v podání jedné z nejvýraznějších houslistek současné generace Aleny Baevy a jejího manžela klavíristy Vadyma Kholodenka.

 

Robert Schumann
Pohádkové obrázky op. 113

Franz Schubert
Fantasie C dur op. posth. 159 (D 934)

Richard Strauss
Houslová sonáta op. 18

Igor Stravinskij
Polibek víly (úryvky z baletu)

 

Alena Baeva – housle
Vadym Kholodenko – klavír

 

Alena Baeva se po boku JFO představila už několikrát. Vítězka řady prestižních mezinárodních soutěží a jedna z nejvýraznějších houslistek současné generace tentokrát vystoupí spolu s manželem, ukrajinským klavíristou Vadymem Kholodenkem. V jejich podání zazní významná romantická díla 19. a 20. století.
Pohádkové obrázky napsal Robert Schumann původně pro violu a klavír. Není zcela jasné, které příběhy skladatele inspirovaly, někteří schumannovští badatelé v nich však spatřují hudební ztvárnění pohádek Locika, Rumplcimprcampr a Spící krasavice z pera bratří Grimmů.

Houslovou fantazii C dur zkomponoval Franz Schubert pro houslistu Josefa Slavíka, kterého Chopin označoval za „českého Paganiniho“. Schubertovo virtuózní dílo je složitým obrazcem kontrastních nálad, mezi kterými vyniká melancholie charakteristická pro závěr skladatelova života.
Houslová sonáta Richarda Strausse sice patří mezi skladatelova raná díla, přesto si získala mezi interprety oblibu. Party obou nástrojů jsou mimořádně obtížné a skladba na ně klade rovnocenné nároky.
Večer uzavře Divertimento pro housle a klavír Igora Stravinského, které vzniklo přepracováním orchestrálních skladeb z baletu Polibek víly. Děj baletu vychází z pohádky Ledová královna spisovatele Hanse Christiana Andersena.

Nenechte si ujít

P4 Závěrečný koncert 70. sezóny II

Brahmsův Druhý klavírní koncert a Dvořákův Zlatý kolovrat v programu závěrečného koncertu JFO, kterou naposledy jako šéfdirigent povede Vassily Sinaisky. Sólistou v Brahmsově skladbě bude uznávaný izraelský pianista Boris Giltburg, se kterým šéfdirigent Sinaisky spolupracuje dlouhodobě.

03. 05. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 400 Kč
Zobrazit detail

M4 Smetanova Libuše II

Jen při vzácných příležitostech měla podle autora zaznívat opera Libuše. Rok dvoustého výročí od narození Bedřicha Smetany je bezesporu tím správným okamžikem pro její koncertní uvedení. JFO ji zahraje pod vedením hudebního ředitele pražského Národního divadla Roberta Jindry.

12. 05. 2024
15:00 hod.
Divadlo Jiřího Myrona, Ostrava
od 440 Kč
Zobrazit detail

K4 Smetanovo trio

Jeden z nejprestižnějších českých komorních souborů a skladby pro housle, violoncello a klavír – Dmitrije Šostakoviče, Bedřicha Smetany i Antonína Dvořáka. Smetanovo trio je dlouhá léta úspěšné nejen u nás, ale také v zahraničí.

13. 05. 2024
19:00 hod.
Kino Vesmír
od 230 Kč
Zobrazit detail