I. stupeň ZŠ

WORKSHOPY PRO I. STUPEŇ ZÁKLADNÍCH ŠKOL
Jen poslouchat někdy nestačí. Protože jde taky o to, jak poslouchat, nač se zaměřit, co slyšet. Pro nalezení cesty nejen ke klasické hudbě je třeba stimulovat představivost, ale také trénovat koncentraci. Na našich workshopech pracuje zkušený lektor s dětmi interaktivním způsobem a věnuje se nejen prohlubování jejich vědomostí, ale také dovedností. Společně rozvíjejí poslechové i pohybové dovednosti, trénují rytmus, udržování tempa, práci s hlasem i týmovou spolupráci. Během lekcí zapojují celé tělo včetně hlasu. K dispozici mají také širokou škálu nástrojů Orffova instrumentáře. V lekcích ale pracují i s předměty každodenního života, které se na první pohled pro práci s hudbou nehodí. Cílem workshopů je rozvoj kreativního myšlení a vnímání světa kolem nás, hravosti, chápání klasické hudby jako přirozené součásti života.
Workshop je určen pro žáky od šesti let a vždy adekvátně přizpůsoben věku zúčastněných.

Termín workshopu: od října 2024 dle individuální nabídky
Čas konání:
začátek v 9:00 či 10:30
Délka workshopu:
cca 50 minut
Místo konání:
Klub Atlantik
Celková kapacita:
max. 25 žáků
Cena:
100 Kč/žák (pedagogický doprovod má vstup zdarma)
Lektorka:
Lenka Jaborská
Kontakt:
edukace@jfo.cz


 

INTERAKTIVNÍ KOMORNÍ KONCERTY PRO I. STUPEŇ ZÁKLADNÍCH ŠKOL
Pro žáky od první třídy ZŠ připravujeme interaktivní koncerty, které seznamují děti hravou a zábavnou formou s hudebními nástroji a prací profesionálního hráče. Do představení jsou žáci ale také aktivně zapojováni a v jeho průběhu si procvičí prsty, dech, zazpívají si či zatančí, ale také se hodně nasmějí! Interaktivní koncert bude pro děti zábavným a vzrušujícím zážitkem, který jim přiblíží kouzlo hudby a přenese je do světa zvuků a melodií.
→ Koncerty jsou koncipovány jako komorní pro maximálně 50 žáků a v závěru setkání si mohou žáci vyzkoušet všechny nástroje, které se v představení objeví.

Fouká, nefouká?!
Seznamte se se čtyřmi nejvíc nafoukanými muzikanty při hudebním setkání s dechovými nástroji. O které nástroje půjde? Které jsou nástroje dřevěné a které žesťové? A jak se na ně hraje? Kolik prstů je třeba poctivě procvičovat a jak musejí hudebníci cvičit své plíce? Jak do svých nástrojů foukají? To vše a mnohem více se můžete dozvědět, ale jen když budou mít hráči dobrou náladu.
→ Vhodné pro žáky 1.–3. třídy.

Účinkují:
Petra Olajcová – příčná flétna
Daniel Svoboda – klarinet
Kamil Barciok – trubka
Jana Chomoucká – lesní roh
Lenka Jaborská – Květena Fouknutá, scénář, režie

 

Ladí, neladí?!
Čtyři naprosto rozladění hráči na smyčcové nástroje. Nejen, že jim neladí hudební nástroje, ale ani oni sami nevypadají, že by mohli koncertovat. Rozcuchané vlasy, neupravený vzhled, rozladěná nálada. Dokonce to vypadá, že se mezi sebou zcela rozhádají. Bude potřeba vše naladit. Hudebníky, jejich nástroje a samozřejmě i jejich posluchače. Snad vše povede ke zdárně naladěnému koncertu.
→ Vhodné pro žáky 1.–4. třídy.

Účinkují:
Jakub Černohorský – housle
Ondřej Pustějovský – housle
Petr Benda – viola
Tomáš Svozil – violoncello
Lenka Jaborská – Liběna Ladičková, scénář, režie

 

Buší, nebuší?!
Dva nejnabušenější hudebníci na bicí nástroje jsou připraveni udeřit. Ale pozor! Je to bezpečné? Tolik bicích nástrojů pohromadě! Nehrozí hudebníkům nebo posluchačům úraz? Palička v oku, uklepnutý palec, přivřený nos v činelu, či dokonce ohluchnutí? Je potřeba vše prověřit, spočítat a zajistit bezpečnost pro všechny. Pokud se vše podaří, koncert může začít.
→ Vhodné pro žáky 1.–2. třídy.

Účinkují:
Lenka Škrlová – bicí nástroje
František Škrla – bicí nástroje
Lenka Jaborská – bezpečnostní pracovnice, scénář, režie

 

Termíny koncertu: od října 2024 dle individuální nabídky
Čas konání: začátek v 9:00 či 10:30
Délka koncertu: cca 60 minut
Místo konání: Klub Atlantik
Celková kapacita: max. 50 žáků
Cena: 150 Kč/žák (pedagogický doprovod má vstup zdarma)
Kontakt: edukace@jfo.cz


 

SYMFONICKÉ KONCERTY PRO I. STUPEŇ ZÁKLADNÍCH ŠKOL
Průvodci světem symfonické hudby jsou na koncertech pro mladší žáky bratranci Vláďa a Ota, herci Michal Sedláček a Jakub Burýšek, kteří se potýkají s řadou problémů, starostí a nedorozumění, ale také s radostí, neovladatelnou energií, zkrátka spoustou emocí, se kterými jim pomáhá hudba. Do netradiční a zábavné role však vstupuje také dirigent Stanislav, nebo dokonce celý orchestr. Naše moderované koncerty rozhodně nejsou pouhopouhými pasivními vzdělávacími programy, zapojují žáky v průběhu koncertu do děje tak, aby se poslech stal zábavou a něčím zcela přirozeným.

Koncerty uvedeme v termínech:
→ O největšího poctivce: pátek 10. 1. 2025, od 9 a 11 hodin
→ O největšího spolehlivce: pátek 28. 2. 2025, od 9 a 11 hodin
→ O největšího nadšence: pondělí 28. 4. 2025 a úterý 29. 4. 2025, vždy od 9 a 11 hodin

Účinkují:
Michal Sedláček – Vláďa
Jakub Burýšek – Ota
Stanislav Vavřínek – dirigent, dramaturgie
Lenka Jaborská – scénář a režie

Místo konání: kino Vesmír
Celková kapacita: max. 454 osob
Cena: 150 Kč/žák (pedagogický doprovod má vstup zdarma)
Délka koncertu: cca 60 minut
Objednávky: janacekpoint@jfo.cz

Komorní koncerty pro školy jsou realizovány v rámci projektu „JFO hraje školám, aneb učíme se hudbou“, který je realizován za finanční podpory Evropské unie.

Komorní koncerty pro školy jsou realizovány v rámci projektu „JFO hraje školám“ který je spolufinancován statutárním městem Ostrava.